1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney Kore, ABD ve Japonya'dan ortak tatbikat
Güney Kore, ABD ve Japonya'dan ortak tatbikat

Güney Kore, ABD ve Japonya'dan ortak tatbikat

Güney Kore, ABD ve Japonya, Büyük Okyanus'ta ilk kez ortak füze savar tatbikatı düzenledi.

A+A-

Güney Kore, ABD ve Japonya, Büyük Okyanus'ta ilk kez ortak füze savar tatbikatı düzenledi.

ABD ordusu tarafından yayımlanan açıklamada, Büyük Okyanus'ta düzenlenen "Pasifik Ejderhası" adlı tatbikatın üç ülke arasında var olan güçlü ilişkileri daha da geliştireceği vurgulandı.

Seul ve Tokyo'nun ortak sorunlara yönelik birlikte çalışmaya teşvik edildiği açıklamada, tatbikatın, bölgedeki üç önemli gücün bilgi paylaşımını artırdığı, Pyongyang'ın "ısrarlı nükleer silah hırsına" yönelik güçlü bir mesaj olduğu belirtildi.

Güney Kore donanmasından yapılan açıklamada da üç ülkenin füze savar muhriplerinin tespit ve takip ettiği, karadan fırlatılan temsili füzeyle ilgili bilgiler paylaşılarak ortak değerlendirme yapıldığı ifade edildi.

Kuzey Kore'den sert tepki

Öte yandan, tatbikatı "askeri provokasyon" olarak niteleyen Pyongyang hükümeti, KCNA resmi haber ajansında yayımladığı mesajda, "Kuzey Kore, ülke güvenliğine tehdit oluşturan düşman güçlerine karşı balistik ve nükleer silah çalışmalarını sürdürecektir." ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore yetkililerinin yapılan tatbikata karşı daha sert kararlar almak için Kim Jong-un'un katılımıyla toplanacak "Yüce Halk Meclisi" için hazırlık yaptığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT