1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Güney Kore'den ABD'ye İran konusunda "azami esneklik" talebi
Güney Kore'den ABD'ye İran konusunda "azami esneklik" talebi

Güney Kore'den ABD'ye İran konusunda "azami esneklik" talebi

ANKARA (AA) - Güney Kore, ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlardan muafiyet konusunda azami esneklik talep etti.Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan...

A+A-

ANKARA (AA) - Güney Kore, ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlardan muafiyet konusunda azami esneklik talep etti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha dün gece ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü.

Görüşmede ABD ile Güney Kore arasındaki ikili ilişkiler, Washington'un İran'a yönelik tek taraflı yaptırımları ve Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konuları ele alındı.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang'ın, ABD'li mevkidaşı Pompeo ile görüşmesinde, Seul'un Tahran'a yönelik yaptırımlardan muafiyet talebini yinelediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dışişleri Bakanı Kang, (İran'a yaptırımlardan muafiyet konusunda) ABD'den Güney Koreli şirketlerin göreceği zararı en aza indirmeye yönelik muafiyet elde edebilmek için azami esneklik talep etti."

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun da Güney Kore'nin İran'a yaptırımlar konusundaki taleplerini not ettiği aktarıldı.

Seul ve Washington'un İran konusunda yakın istişareleri sürdürme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 8 Mayıs'ta nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden 90 gün sonra İran'a yaptırımları geri getirmiş, müttefiklerinden İran'la petrol ticaretlerini ikinci aşama yaptırımların devreye gireceği 5 Kasım'a kadar sonlandırmalarını istemişti.

İran'dan petrol ithalatının muafiyet kapsamına alınması konusunda ABD ile görüşmelerini sürdüren Seul yönetimi, İran'dan petrol sevkiyatını askıya almıştı.

HABERE YORUM KAT