1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Güney Sudanlı muhalif lider Machar ülkesine geri dönüyor
Güney Sudanlı muhalif lider Machar ülkesine geri dönüyor

Güney Sudanlı muhalif lider Machar ülkesine geri dönüyor

Riek Machar, barış kutlamaları kapsamında Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in davetlisi olarak 2 yıl aradan sonra ülkesine dönecek

A+A-

ADDİS ABABA (AA) - Güney Sudanlı muhalif lider Riek Machar, 2 yıllık sürgünün ve ülkede başlatılan barış sürecinin ardından yarın ülkesine dönecek.

Machar’ın önderlik ettiği muhalif grubun sözcülerinden Lam Paul Gabriel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhalif liderin barış kutlamaları kapsamında Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit'in davetlisi olarak yarın Güney Sudan'a gideceğini söyledi.

Gabriel, "Machar'a ziyaretinde muhalif Sudan Halk Kurtuluş Hareketinin (SPLM-IO) üyelerinin de olduğu bir heyet eşlik edecek. Cuba’da her şeyin yolunda gitmesini umuyoruz ki böylelikle barış sürecine ilişkin takvim yakalanabilsin." diye konuştu.

Sudan'dan 2011'de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Mayardit'in 16 Aralık 2013'te yardımcısı Riek Machar'ı "darbe teşebbüsü" iddiasıyla görevden almasının ardından iç savaşa sürüklenmişti.

Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) gözetiminde yürütülen barış görüşmeleri sonucu, taraflar defalarca barış ve ateşkes anlaşması imzalasa da çatışmalar yeniden patlak vermişti.

Son olarak geçen ay Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen 33. IGAD Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nda bir araya gelen muhalif lider Machar ve Mayardit barış anlaşmasına imza atmıştı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne kaçmasının ardından uzun süre Güney Afrika'da yaşayan Machar'ın, varılan barış anlaşması gereğince yeniden Mayardit'in yardımcılığı görevini üstlenmesi bekleniyor.


HABERE YORUM KAT