1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güneydoğu'dan 669 milyon dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı
Güneydoğu'dan 669 milyon dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı

Güneydoğu'dan 669 milyon dolarlık hububat ve bakliyat ihracatı

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya: -"Farklı coğrafyalarda 151 ülke, Türkiye’de üretilen ve işlenen ürünleri tüketiyor"- "Bölgeden yılın ilk 4 aylık diliminde 669 milyon 143 bin do

A+A-

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölgeden yılın ilk 4 aylık döneminde 669 milyon 143 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Birlikten yapılan yazılı açıklamaya göre, Altunkaya yönetiminde Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinde (GAİB) toplanan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetimi, sektördeki gelişmeleri ve ihracatı değerlendirdi.

Altunkaya, toplantıda, dünyanın farklı bölgelerine hububat bakliyat ve yağlı tohumlar kategorisine giren her kalemde ihracat yaptıklarını belirtti.

İnsanoğlu yaşamını sürdürdükçe gıdaya olan ihtiyacın da devam edeceğini anımsatan Altunkaya, "Farklı coğrafyalarda 151 ülke, Türkiye'de üretilen ve işlenen ürünleri tüketiyor. Hemen hemen Türkiye menşeli ürün girmeyen ülke kalmadı. Ürün zenginliğiyle girdiğimiz pazarlarda kalıcı olmak ve ihracat rakamlarını da yukarılara çıkarmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Altunkaya, bölgeden yılın ilk 4 aylık döneminde 669 milyon 143 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini belirterek şöyle devam etti:

"Ocak-nisan döneminde 152 milyon 140 bin dolarlık buğday unu ihracatı yapıldı. Buğday ununu 126 milyon 761 bin dolarlık ihracatla makarna, 84 milyon 741 bin dolarlık ihracatla da bisküvi ve pasta izledi. Kalan ihracatı da diğer ürünler karşıladı. İhracatta ilk sırayı ise Ortadoğu ülkeleri aldı, bu bölgeye 4 ayda 472 milyon 531 bin dolarlık ihracat yapıldı. Ortadoğu’yu 140 milyon 59 bin dolarla Afrika ülkeleri, 21 milyon 669 bin dolarla Amerika ülkeleri izledi. Ülke olarak değerlendirdiğimizde Irak 336 milyon 189 bin dolarla ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi 71 milyon 878 bin dolarla Suriye ve 22 milyon 422 bin dolarla Benin izledi."

HABERE YORUM KAT