1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Günümüzün Kronik Hastalığı Migren
Günümüzün Kronik Hastalığı Migren

Günümüzün Kronik Hastalığı Migren

Günümüzün kronik hastalığı migren ataklar halinde gelen önemli bir baş ağrısıdır. Konya Özel Farabi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doktor Rahime Seren günümüzün kronik hastalığı olan migren ve tedavi şekilleri hakkında bilgiler verdi

A+A-

Günümüzün kronik hastalığı migren ataklar halinde gelen önemli bir baş ağrısıdır. Konya Özel Farabi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doktor Rahime Seren günümüzün kronik hastalığı olan migren ve tedavi şekilleri hakkında bilgiler verdi

migrennnnn.jpg

Genellikle ense, şakak ve göz çevresinde başlayan migren diğer baş ağrılarından farklıdır. Çünkü baş ağrısıyla birlikte bulantı görülür. Aynı zamanda ses ve ışığa duyarlılık artar. Migrenin başında genetik faktörlerin geldiğini ve ailesel geçişin önemli olduğunu söyleyen Doktor Rahime Seren; “Birinci derece yakın akrabada migren varsa kişide de migren riski artar. Migrenin nedenlerinden biri hormonal değişikliktir ve kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla görülür” dedi.

“MİGRENİN EN BÜYÜK BELİRTİSİ TEK TARAFLI BAŞ AĞRISI”

Migrenin beyindeki kan damarlarının kasılması sonucunda ortaya çıktığını ve beyne giden oksijen miktarında azalma meydana geldiğini belirten Nöroloji Uzmanı Rahime Seren:’’ Beyinde normalin üstünde kar ve oksijen ihtiyacı meydana gelir. Bu durumdan dolayı kan damarları genişler ve baş ağrısı meydana gelir.’’ diye ifade etti. Rahime Seren, migrenin en büyük belirtisinin tek taraflı baş ağrısı olduğunu ve kokuya karşı aşırı duyarlılık nedeniyle parfüm gibi kokulardan dolayı bulantının artması ve kusmanın görülebileceğinin altını çizdi.

migren.jpg

“MİGREN ATAKLARINA KAFEİN”

Kafein içeren çay ve kahve gibi ürünlerin migren ağrısını azaltabildiğine değinen Rahime Seren:’’ Migren ataklarında kafeini önerebilirim. Yalnız dozu iyi ayarlanmalı ve az miktarda tüketilmeli. Kafein kan damarlarını daraltarak baş ağrısını azaltıyor.’’ diye vurguladı.

“KIZ ÇOCUKLARIN MİGREN GÖRÜLME OLASILIĞI ERKEK ÇOCUKLARA GÖRE FAZLA”

Çocuklarda migrenin baş dönmesi ve mide bulantısıyla ortaya çıktığını dile getiren Seren:’’ Çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi ışığa, gürültüye, kokulara karşı duyarlılık oluşur ve uykuya eğilim fazladır. Bazen baş ağrısı olmadan bazen de baş ağrısı olduktan sonra çocuk kendini hasta gibi hissedebilir.’’ diye bildirdi. Seren, migrenin on yaş altı çocuklarda kız ve erkekler de aynı oranda gözüktüğünü ama on yaş sonrasında ise kız çocuklarında migren görülme sıklığının erkeklere göre daha fazla olduğunu açıkladı.

“MİGREN İÇİN TEK BİR TEDAVİ YOKTUR”

Rahime Seren; “Migren için tek bir tedavi yoktur. Tedaviler migren ataklarını önlemeyi ve çıkan semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır. İlaç tedavisi ve bitkisel çayların yanı sıra hasta sessiz ve karanlık bir odada durarak semptomları ortadan kaldırabilir” diye dile getirdi. Seren, migren hastaları için semptomları ortada kaldıran semptomatik bir tedavi olduğunu ama sorunu kökünden çözemediklerini kaydetti.

SÜMEYRA KENESARI/YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT