1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gurbet sularda ekmek parası peşine düştüler
Gurbet sularda ekmek parası peşine düştüler

Gurbet sularda ekmek parası peşine düştüler

Balıkçı teknelerinde çalışmak üzere farklı kentlerden Sinop'a gelen balıkçılar, denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle ekmeklerini denizden çıkarma mücadelesine başlayacak.

A+A-

Farklı kentlerden Sinop'a gelen balıkçılar, denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle ekmeklerini denizden çıkarmak için mücadele edecek.

Av yasağı sezonu boyunca yıpranan ağlarını ve teknelerini onararak yeni sezona hazırlanan balıkçılar, 1 Eylül'de "Vira Bismillah" demeye hazırlanıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı kentlerden teknelerde çalışmak için Sinop'a gelen balıkçılar, yeni sezonu heyecanla bekliyor.

Liman mevkisinde ağlarını ve yaşam malzemelerini teknelere yükleyerek son hazırlıklarını yapan balıkçılardan Mustafa Yerli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşlarıyla çalışmak için Ordu'dan Sinop'a geldiklerini söyledi.

Ekmek parası kazanmak uğruna uzun yıllardır gurbette balıkçılık yaptıklarını anlatan Yerli, bol kazançlı bir sezon geçirmeyi diledi. 

"Gurbet zordur ama denizde iseniz daha da zordur"

Erol Bayraktar ise Ordu'dan geldiğini, bu yıl fındığın az olmasından dolayı zor duruma düştüklerini ifade etti. Bölge insanının en büyük geçim kaynağının fındık olduğunu dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti:

"Yeni sezondan beklentimiz, balıkçılığın iyi geçmesi. Zaten bu sene fındık olmadığı için bölgemizde insanlar mağdur oldu. Şimdi artık tek umudumuz bol bol balık olması. Memlekette kalan çocuklarımız var, bizim gibi ekmek parası için gurbete gidenler oldu. Gurbet zordur ama denizde iseniz daha da zordur. Özellikle kışın havalar çok soğumaya başladıkça işimizin zorluğu daha da artar. Yapacak bir şey yok. Zor, kolay fark etmez. Yeter ki emeğimizin karşılığını alalım." 

HABERE YORUM KAT