1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hac heyecanı başladı
Hac heyecanı başladı

Hac heyecanı başladı

Kutsal topraklara gitmek isteyen hacı adayları için beklenen haber geldi. Kutsal yolculuk için ilk adım olan hac başvuruları 28 Aralık 2016 tarihinde başladı. 2017 yılı hac müracaatları için ilk defa kayıt yaptıracak olanlar müftülüklere yoğunlaştı.

A+A-

Vatandaşların heyecanla beklediği Hac müracaatları 28 Aralık 2016 tarihinde başladı. 2017 hac başvurularının başlaması ile hacı adayları Konya müftülüğüne akın etti. Hacı adayları başvuruları internet üzerinden ya da doğrudan müftülüklere giderek yapabilecek.

HACI ADAYLARININ BAŞVURU İÇİN YAPMASI GEREKENLER

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, hacca gitmek isteyen vatandaşlardan ilk başvuru yapanların ilgili bankalara 20 TL ödemeleri gerekiyor. Bu bankalar; katılım bankası olarak Ziraat Bankası, Vakıf Bankası, Halk Bankası ve Kuveyt Türk ile Albaraka Türk. Hacı adaylarının bu bankalara giderek kimlik numaraları ile 20 lira yatırması gerekiyor. Daha sonra gerekirse internet üzerinden gerekirse müftülüğe giderek kayıt yaptırılabilir. Ön kayıt işlemleri, 28 Aralık 2016 ve 6 Ocak 2017 tarihleri arasında olacak.

BU YIL OTOMATİK KAYIT YENİLEME YOK

Önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların kayıt yenileme işlemleri ise 9 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. Otomatik Kayıt Yenileme işlemi bu yıl Başkanlık tarafından yapılmayacak. Daha önce başvuru yapmış olan adayların ister internet üzerinden ister müftülüğe gelerek başvurularını güncellemeleri gerekiyor. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak. Kaydını güncellemeyen adaylar 2017 hac kurasına giremeyecek.

Bu yıl otomatik kayıt yenilemenin kalkmasının ardından diğer yıllardan farklı olarak; Ön kayıt işleminde sadece ilk defa kayıt olmak isteyenler kayıt yaptırabilecek ve kayıt yenileme işleminde ön kayıt ücreti alınmayacak. Çoğu Müslümanın heyecanla beklediği Hac yolculuğu için vatandaş kotanın artmasını istiyor. Türkiye, Hac Kurulu ile görüşme sonrası 5 Ocak’ta kota netleşecek. 23 Şubatta ise hac kuraları çekilecek.

HAC ADAYLARI HEYECANLI

Başvuruların başlaması ile müftülüklere akın eden hacı adayları şimdiden heyecanlı. Kutsal Topraklara ilk defa gidecek olan ve tekrar gitmek için başvuru güncelleyen adaylar Konya Müftülüğüne akın etti. Kota istediklerini belirten hacı adayı Hüseyin Özbek; “Çok mutluyuz, çok sevinçliyiz. Hükümete sesleniyoruz Suudi Arabistan’la görüşülsün kotalar artırsın. Başkanımız istekte bulunsun. Hacca gitmek istiyoruz. Yeni kaydımızı olduk. Kutsal topraklara gitmek isteyen herkese nasip olsun.” dedi. Daha önce giden ve gözyaşları içinde özlediğini belirten hacı adayı Mehmet Çağlar; “Her Müslümana farz olunan hacca herkes gitmek istiyor. Kotalar artsın. Haccımızı yapalım. Özledik, çok özledik. İnşallah tekrar görmek nasip olur.” dedi.  Eşiyle birlikte başvuru yapan Mahmut Taşçı; “Eşimle birlikte gidip farz olan ibadetimizi yapmak istiyoruz. Allah nasip eder ve çıkarsa kutsal topraklara gidip görevimizi yapacağız. İlk defa başvuruyoruz. Kota ne durumda bilmiyoruz. Hem Türk hem Müslüman olarak bu ibadetimizi yapabilmek için kotaları artırmamız lazım. İnşallah gideceğiz.” dedi.  Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptırabilecekler.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT