1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep planı! Savaş uçakları bunları bırakacak...
Halep planı! Savaş uçakları bunları bırakacak...

Halep planı! Savaş uçakları bunları bırakacak...

Batılı ülkelerin hazırladığı plana göre, İncirlik Üssü veya Güney Kıbrıs'tan kalkacak uçaklar yaklaşık sekiz bin metreden yardımları bırakacak.

A+A-

Koordinatları kendisi bulan ABDparaşütleri ise 25 kilometre süzülerek iç savaşın en şiddetli şekilde sürdüğü kentin üç noktasına inebilecek. Ancak siyasilerin hazırladığı plana askeri yetkililer mesafeli

ASKERİ YETKİLİLER İSTEMİYOR

Batılı ülkeler ABD'nin kullandığı GPS rehberli paraşütlerle Halep'teki sivillere yardım atılmasını gündeme getirdi ancak askeri yetkililer bu konuda isteksiz.

İngiliz The Guardian gazetesi, rejim ve muhalifler arasında kıyasıya çarpışmaların olduğu Suriye kentinde sıkışıp kalmış siviller için gündeme gelen havadan yardımı sayfalarına taşıdı.

Habere göre, ABD ordusunun kullandığı Joint Precision Airdrop System (JPads) sistemli paraşütlerin sivillerin bulunduğu bölgeye inmesi için bir engel yok.

Aralarında ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın da bulunduğu altı ülkeden diplomat ve askerler, söz konusu operasyonun üzerinde çalışıyor. Halihazırda Halep'in doğusundaki üç noktaya paraşütlerin inebileceği hesaplanıyor.

Yardımları bırakacak uçaklarların kalkışı için Güney Kıbrıs ya da İnclirlik Üssü’nün kullanılması gündemde. Yaklaşık 8 bin metre yükseklikten bırakılan yardımlar, GPS rehberli paraşütle belirlenen koordinatlar doğrultusunda yolunu kendisi buluyor. Paraşütlerin 25 kilometre civarında süzülme özelliği bulunduğu için, uçakların Suriye veya Rus savaş uçaklarıyla karşı karşıya gelebilecekleri hava sahasına girmeleri gerekmeyecek. 

Siyasiler planın ana hatlarını oluştursa da Amerikalı askeri yetkililer bu konuda suskun. Toplantılara katılan bir yetkilinin aktardığına göre, ABD ordusu söz konusu teknolojisini Suriye sahasında ortaya çıkarmak konusunda isteksiz. 

GPS rehberli paraşütleri, ABD ordusu 2001 yılından bu yana kullanıyor. Özellikle Afganistan’da kara ulaşımının sağlanamadığı sarp arazide birliklere gıda ve malzeme bu yolla tedarik ediliyordu.

HABERE YORUM KAT