1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep yanıyor!
Halep yanıyor!

Halep yanıyor!

Binlerce sivil, Halep’te Esed ve Rus bombalarının hedefi oluyor. Kuşatma altında bulunan Halep'te durum gittikçe kötüleşiyor.

A+A-

Binlerce sivil, Suriye'nin Halep kentinde Esed ve Rus bombalarının hedefi oluyor. Kuşatma altında bulunan Halep'te durum gittikçe kötüleşiyor. Binlerce Müslüman kardeşimiz orada katlediliyor. Sivil, hasta, çoluk, çocuk kimseyi dinlemeden bombalıyorlar. Hastaneler, ilaç depoları, su depoları, ekmek fırınları vuruluyor. Halep herkesin gözleri önünde yok oluyor. Türkiye tarafından acil müdahale edilmesi isteniyor.  Anadolu İnsani Yardım Derneği (AYDER) Basın Koordinatörü Umut Çimen Halep’teki durumla ilgili Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu.  Yapılan bombardımanda söylenenden daha fazla ölü ve yaralının olduğunu ifade eden Çimen, Halep’te durumun çok vahim olduğunu ve Türkiye’nin bir an önce duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

umut-cimen.jpg

ÇOLUK, ÇOCUK DEMEDEN BOMBALIYORLAR

“Halep’in doğusunda bulunan iki tane tek kuşatma vardı ”diyen Çimen, “Esed rejimi oraya girdi ve ikiye ayırdı. Diğer muhalifler orada kaldı. Orada kalan kardeşlerimizle görüştüğümüzde ‘Burada ölümümüzü bekliyoruz’ dedi. Silah sınırlı, yiyecek, ilaç her şey kısıtlı. İrtibat tamamen kesilmiş durumda. Kuşatmanın bir tarafından 250 bin diğer tarafında 100 bin sivil sıkışmış durumda.  Türkiye’nin acil müdahale etmesi gerekiyor. En azından hava bombardımanını durduracak bir süreç gerekiyor.  Tek kuşatma olduğundan en azından ufak tefek yardım girişi oluyordu.  Kuşatma ikiye ayrılınca alanda büyüdü. Esed işbirlikçileriyle beraber asker yığıyor” diye konuştu.

halep--(1).jpg

HASTANELERİN HEPSİ VURULDU

El Bab’ın Halep’in kapısı olduğunu ve ele geçirildiğinde koridorun açılacağını ifade eden Çimen, “Şu anda PKK bir taraftan, Esed bir taraftan YPG bir taraftan El Bab için yarış veriyor.  El Bab zaten Halep’in giriş kapısı gibi. Türkiye El Bab’a girse alacak güçte. Fakat dış güçler buna müdahale ediyorlar. Çünkü El Bab alındığında Halep’teki koridorda açılmış olacak.  Türkiye’nin hamlelerini Esed ve PKK arkadan hamle yaparak engelliyor. Suriye’de büyük fitne var. Birileri önce El Bab derken birileri de Halep diyor. Bu noktada birleşme ağlanamadı. Binlerce muhalifler kuşatma altında kaldı.  Binlerce Müslüman kardeşimiz orada katlediliyor. Sivil, hasta, çoluk, çocuk kimseyi dinlemeden bombalıyorlar. Yaralılar götürürken bile bombalıyorlar. Hastane yok şu anda hepsi vurulmuş durumda. Hastanedeki malzemeler evlere ve yer altında müdahale ediliyor” şeklinde konuştu.

halep--(2).jpg

halep--(3).jpg

halep--(4).jpg

halep--(5).jpg

halep--(6).jpg

halep--(7).jpg

halep--(8).jpg

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT