1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Halep'e yol açın
Halep'e yol açın

Halep'e yol açın

Halep neredeyse düştü ve 6 kilometrekarelik küçücük bir alanda kadın, bebek, çocuk, yaşlı tam 100 bin insan hayatta kalma savaşı veriyor.

A+A-

Son yapılan yoğun saldırılarla Halep’in tamamen düştüğünü üzülerek izlediklerini söyleyen İHH Konya Yöneticisi Hasan Hüseyin Uysal, Halep’e yol açın konvoyunu oluşturmalarındaki amacın Halep’te küçük bir alanda sıkışmış yüzbinleri kurtarmak için kamuoyunun dikkatini çekmek olduğunu söyledi.

Uzun zamandır Halep’te büyük bir insanlık dramının yaşandığını söyleyen Hasan Hüseyin Uysal, “Aylardır Halep’te çok ağır bir kuşatma yaşanıyor. Halep’in doğusu muhalifler tarafından denetim altında tutulmaktaydı. Son gelen bilgilere göre Halep’in tamamına yakınını kaybetmiş durumda bulunuyoruz. Şu anda tutunmaya çalışılan çok küçük bir alan var ve bu alanda da yüzbinlerce insan mahsur durumda bulunuyor. Ortada çok ağır bir tablo var. Bir şekilde bombardımandan bombalayanlara karşı kaçmaya çalışan sivil halk bu seferde silahlarla taranarak katlediliyor. Güya oradan çıksınlar diyorlar ancak çıkışlarına da izin verilmiyor. Bu iş artık bir soykırım boyutuna ulaştı. İslam Dünyasının yüzde 95 Sünni, yüzde 5 Şii unsurlardan oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda, doğunun ve batının zalimleri ehli sünnet ve Şia arasında bir çatışma başlatmak için bunun yeterli bir oran olmadığını düşündüler. Şia’yı yüzde 15’e 20’ye çıkarabilirlerse hem Şia’nın denetlediği coğrafya hem de nüfus bakımından uzun süreli kendi kendimizi kıracağımız bir savaş başlatmanın hesaplarını yaptılar.  Bu amaçla 30 yıldır İslam dünyası üzerinde çalışıyorlar.” dedi.

hasan-huseyin-uysal--(2).jpg

“İSLAM BAŞKENTLERİ TEK TEK ELE GEÇİRİLİYOR”

İslam dünyasının kadim başkentlerinin teker teker yok edildiğini belirten Uysal, “İslam’ın kadim başkentleri Şam, Bağdat, Kahire ve İstanbul’dur. İslamiyet’in siyaseten yönetilebileceği ve ekonomik olarak yön verilebileceği başkentler bunlardı. İslam dünyasında bir çatışma ortamı oluşturmak için doğunun ve batının zalimleri çok organize bir planlamayla Bağdat’ı işgal etti.  Adım adım da İran’a teslim edilen alanları artırdılar. Bugün koca Irak’ı önce Kuzeyini ayırmak suretiyle, Güneyde bir Şii yoğunluk oluşturdular ve sonrasında Irak’ı, İran’a teslim ettiler. Aynı senaryo Kahire’de de uygulandı. Bugün de Sünni çoğunluğun bulunduğu Suriye katliamlarla ele geçirilmek isteniyor. Koca ülkede yüzde 10 olan bir azınlığı ülkeye egemen yapmak istiyorlar. İran, Irak hatta Afganistan’dan taşıdıkları nüfusla bir çoğunluk oluşturma çabası içindeler. Halep’te boşaltılan alanlar ve mülklerin bir şekilde tapu kayıtları yok edilmek suretiyle oraya taşınan insanlara veriliyor ve demografik bir değişiklik yapılmaya çalışılıyor. Bir Şia ülkesinin temelleri atılmaya çalışılıyor. Bundan sonraki hedef ise İstanbul. Bu kadim başkentlerden en önemlisini en sona bıraktılar. 15 Temmuz bu dörtlemeyi tamamlamak için tasarlandı. Bütün bu yaşananlar bu planın bir parçasıydı. Zamanında Gezi olayları da, 17-25 Aralık’ta, son olarak 15 Temmuz’da bunun içindi. Tüm bunlar kadim başkentlerden elimizde kalan son kale İstanbul’u yani Türkiye’yi yıkmaya yönelikti.” şeklinde konuştu.

halep--(1)-001.jpg

“DERDİMİZ O İNSANLARI HALEP’TEN SAĞ ÇIKARMAK”

Biz bugün Halep tamamen düşmüş olsa bile Halep’te kalan insanların sağlıklı bir şekilde oradan çıkarılması için çalıştıklarını aktaran Uysal, “Bu amaçla Halep’e yol açın, Halep’in önündeki engeller kalksın diyoruz. Şu anda Halep’ten kaçabilen insanlar şu ana kadar burayı terk etmediler ancak şu anda Halep’te yapılabilecek bir şey kalmadı. Bu kaçabilen insanları da hayatta tutmamız gerekiyor. Çünkü yarın bizim bu demografik değişime itiraz edebilmemiz için bu insanların hayatta olması, şahitlik etmesi, haklarını savunması gerekiyor. Halepliler yaşasın ki daha sonra bu insanları oralara yerleştirebilelim. Elimizde bir Halep olsun ki Suriye İslam kimliğiyle tarihte tekrar var olsun. Biz bunun derdindeyiz. O sebeple Halep’e yol açın derken sadece Halep’in düşüp düşmemesi değil, Haleplilerin kurtarılmasının altını çizmek istiyoruz. Burada oynanan oyun çok büyük. Türkiye’nin Sünni İslam dünyasıyla bağlantısını kesmek istiyorlar. Bugün dik durmayacaksak ne zaman dik duracağız. Yarın dik durmaya zaten fırsatımız olmayacak.” ifadelerini kullandı.

halep--(2)-001.jpg

“MAZERETİ OLMAYAN HERKES KONVOYA KATILMALI”

Son olarak Halep’e yol açın konvoyu hakkında konuşan Uysal, “Konvoyla alakalı olarak biz olmasak da nasıl olsa gidenler var deniyor. Bugün bir İspanyol bir konuda protesto için 13 milyon insan toplayıp dünyanın dikkatini çekerken biz neden yapamayalım.  Ayıp değil mi Müslümanlara. Bir avuç insanla dikkat mi çekilir, zulüm mü durdurulur. Bir avuç ta olsa oraya katılanların ecri elbette bakidir fakat mazeretsiz olarak orada olmayanlar bunun hesabını nasıl verecekler bilmiyorum. Eğer herhangi bir sonuç alınamamışsa bu o gün orada olmayanlar yüzündendir. İki gün lütfen hem bedenen hem de aracının yakıt ücretine kıyarak orada olalım. İnsanlar orda kan veriyor biz de biraz mal verelim.” diye konuştu.

halep--(3)-001.jpg
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT