1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep'te 24 günde 960 kişi hayatını kaybetti
Halep'te 24 günde 960 kişi hayatını kaybetti

Halep'te 24 günde 960 kişi hayatını kaybetti

Suriye'nin Halep kentinde Beşşar Esed rejimi, saldırılardan kaçan sivilleri hedef aldı. 25 sivil hayatını kaybederken, son 24 günde ölü sayısı 960'a yükseldi.

A+A-

Rusya'nın, Esed ordusunun saldırılara ara verdiğini ve binlerce sivilin tahliye edildiğini duyurmasına karşın, rejim sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürüyor.

AA muhabirinin Halep Sivil Savunma Müdürü Necib Ensari'den aldığı bilgiye göre, rejimin Halep'in doğusunda çatışma bölgesinden kaçan sivilleri hedef aldığı saldırıda 25 kişi hayatını kaybetti.

Ensari, saldırıya maruz kalan Cellum semtinde 10 sivilin de enkaz altından çıkarıldığını bildirdi. Böylece son 24 günde sivil kayıp sayısı 935'ten 960'a yükseldi.

Yüz binler güvenli tahliye bekliyor

Doğu Halep'te muhaliflerin hakimiyetindeki 15 kilometrekarelik alanda 200 binden fazla sivil bulunuyor.

Rejim ve destekçilerinin 15 Kasım'dan beri havadan ve karadan şiddetli saldırısına maruz kalan on binlerce aile, bölgeden güvenli şekilde tahliye edilmeyi umut ediyor.

Aileler, rejim bölgesine geçtiklerinde can güvenliği sağlanması, erkeklerin gözaltına ya da zorla rejim ordusuna alınmamaları, güvenli bölgelere gitmelerine izin verilmesi ve aile fertlerinin birbirlerinden koparılmaması gibi temel güvenceler bekliyor.

HABERE YORUM KAT