1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halep'te insanlık öldü
Halep'te insanlık öldü

Halep'te insanlık öldü

Halep’te son yılların en büyük katliamlarından birinin yaşandığını ifade eden gazeteci Yaşar Yavuz, Halep’teki dramdan daha acı olanın yaşananlara karşı uluslararası camiada Türkiye dışında bir tepki gelmemesinin olduğunu söyledi.

A+A-

Son dönemlerde Rusya’nın yoğun bombardımanının Halep’te yaşanacakların habercisi olduğunu ve maalesef bunun gerçekleştiğini söyleyen gazeteci Yaşar Yavuz, “Halep’te son yaşanan yaşananlar aslında bekleniyordu. Özellikle son 5-6 ay içinde Rusya’nın yoğun bombardımanı Halep’te gelinen noktanın habercisiydi. Savaşlar olabilir. Esed de kendine göre bir savaş stratejisi belirler, muhaliflerle arasında savaş da yaşanabilir. Ancak burada ağır olan ve dünyanın sessiz kaldığı şey meşum çocukların katledilmesidir.  Halep bir savaş stratejisi ile düşmedi. Esed ve Rusya Halep ve içindekiler yok ederek bu şehri ele geçirdi. Bir başka deyimle Halep’te hem yıkım hem de bir katliam gerçekleştirdiler. Son dönemlerde Halep’te dünyanın en ağır katliamı gerçekleşti. Hepimiz biliyoruz ki savaşın bir ahlakı, kuralları var. Dünyanın egemen güçleri bu katliama, başka bir tabirle bu soykırıma sessiz kaldı.  Halep’te en yoğun katliam ise doğu bölgesinde yaşandı. Daha önce İŞİD bu bölgeyi ele almıştı. İŞİD bu bölgeyi ESED’e bırakınca bu katliama da zemin hazırlanmış oldu. Suriye’de PYD kadar İŞİD’de Esed ile birlikte hareket ettiğini görmüş olduk. Daha önce biz bunu defalarca haykırsak da Halep’te son yaşanan olaylar bunu teyit etmiş oldu. Esed her sarsıldığında yanına başka bir güç aldı. İlk sarsıldığında yanına İran’ı aldı. Yetmedi bir kez daha sarsılınca yanına Hizbullah’ı çekti. Bu da yetmedi yanına PYD’yi sonrasında da İŞİD’i çekti. Son olarak da Rusya ile ortak hareket etmeye başladı. Muhalifler bu ortamda hep yalnız kaldı.” dedi.

İSLAM DÜNYASI SESSİZ

Şu anda Halep’te abluka altında bulunan 300 bin insan bulunduğunu ifade eden Yavuz, “300 bin insanın açlıkla boğuştuğu bir ortamda dünyada uluslararası kuruluşlar ise yaşananlara sessiz kalıyorlar. Geçtiğimiz gün ben de Azez bölgesindeydim. Halep’ten bir şekilde bir yol bulup kaçan insanlarla konuşma fırsatım oldu. 3-4 gündür yollarda olduklarını ve kendileri ile birlikte olan birçok insanın yollarda hayatını kaybettiğini söylediler.  Esed Halep’i alsın ancak içindeki insanları bıraksın. Artık bu günden sonra bu insanları kurtarmak için çalışmalıyız. Bu kadar büyük katliamı insanlık kaldırmaz.   Yaklaşık 300 bin insan kuşatma altında ve uçaklar hiç durmadan bomba yağdırıyor. Rusya’nın ve Esed’in, İran’ın “muhalifler oradan çıkmalı” sözü kocaman bir yalandır. Orada sadece bombalandıkları için ellerine silah alan bir halk var.  Halep’te yaşanan insanlık dramına 63 İslam ülkesinin içinde bir tek Türkiye ses çıkarabildi. Türkiye’nin bu tepkisi elbette yeterli değil ancak bu anlamda tek sesi çıkan ülke olması önemliydi. Buradan da İslam Coğrafyasında Müslümalara sahip çıkan tek ülkenin Türkiye olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu olayda Türkiye takındığı tavırla lider ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Diğer İslam ülkelerinin herhangi birinin dün de bugün de yaşanan bu zulümlere ses çıkardığını duymadık.” şeklinde konuştu.

“LAVROV’UN AÇIKLAMALARI İNANDIRICI DEĞİL”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Halep'teki askeri operasyonlar durduruldu konusundaki açıklamalarını değerlendiren Yavuz, “Lavrov’un bundan önceki açıklamaları yerini bulmadığı için de bu açıklama inandırıcı gelmiyor. Zaman zaman Rusya ve ABD biz ateşkes yaptık dedi ancak şu ana kadar Halep’te tek bir gün ateşkes sağlanmadı. Suriye ordusu biz Halep’i aldık, bitirdik diyor. Yenildiğini kabul etmek de bir erdemdir. Evet, muhalifler Esed’e İŞİD’e, PYD’ye, İran’a yani bütün küresel güçlere karşı yenildi. Bunu kabul edelim fakat katliam da bir yandan devam ediyor. Bu iş bir yenilgi meselesi değil. Bu katliamın bir an önce durması gerekiyor.  Rusya ve Esed kuşatma altında bulunan insanlara bir yol açıp buradan çıkıp gidebilirsiniz demiyor.” İfadelerini kullandı.

“HALEP’TEN SONRA İDLİP TEHLİKE ALTINDA”

Halep’teki dramın bir başka boyutunun da Azez bölgesinde yaşandığını dile getiren Yavuz, “Azez’da Irak tarafından gelen 10-15 bin Türkmen var. Bu Türkmenler de Azez bölgesinde sıkışıp kalmış durumdalar. Bu insanlara siz neden İdlip tarafına değil de bu tarafa geliyorsunuz dediğimizde bu katliamın Halep’ten sonra İdlip’te de devam edeceğini söylediler.  Buradan şunu anlıyoruz ki ikinci bir katliam bekleniyor o da İdlip’te yaşanacak. Çünkü Esed ve Rusya Halep’i aldıktan sonra İdlip’e yönelecekler. Oradaki insanlara yiyecek, giyecek, ilaç yardımları yapıyoruz. Acı olan ise insanların açlıklarını gideriyoruz tok bir halde öldürülüyorlar.  Yaptığımız bu yardımlar Suriye’deki Halep’teki katliamı durdurmaya yetmiyor. Bizim bu katliamları durduracak eylemler yapmamız gerekiyor. Bu da ancak uluslararası bir çaba ile olabilir. Bu noktada gerekli adımların atılması gerekiyor.” diye konuştu.

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT