1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep'te rejim ve Rus hava saldırılarında 66 kişi öldü
Halep'te rejim ve Rus hava saldırılarında 66 kişi öldü

Halep'te rejim ve Rus hava saldırılarında 66 kişi öldü

Suriye ve Rus jetlerinin Halep'te muhaliflerin kontrolündeki semtlere düzenlediği saldırılarda 66 kişi öldü, 178 kişi yaralandı.

A+A-

Suriye ve Rus ordusuna ait savaş uçaklarının, Halep'te rejimin kuşatması altındaki bazı semtlere gerçekleştirdiği saldırılarda 66 kişinin hayatını kaybettiği, 178 kişinin yaralandığı bildirildi.

Halep genelindeki kurtarma çalışmalarını yürüten sivil savunma ekibi yetkililerinden Necip Ensari, AA muhabirine yatığı açıklamada, Suriye ordusuna ait helikopter ve savaş uçakları ile Rus jetlerinin, Halep'te Esed güçlerinin kuşatması altındaki Hulluk, Bustanu'l Başa, Ard Hamra, Kadı Asker, Tariku'l Bab, Muyesser, Meşhed, Zibdiyye, Salihin, Katırci ve Ensari semtlerini gün boyunca bombaladığını söyledi.

Saldırılarda kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 66 sivilin yaşamını yitirdiğini 178 kişinin yaralandığını ifade eden Ensari, ''Rus ve rejim uçakları Halep'te muhaliflerin kontrolündeki semtlerde yerleşim alanlarına 15 fosfor ve 18 vakum bombası attı. Söz konusu güçlerin saldırıları hala devam ediyor.'' dedi.

Üç günde 244 sivil yaşamını yitirdi

Yaralıların semtlerdeki sahra hastanelerinde tedavi altına alındığını aktaran Ensari, ''Rus ve rejim güçlerinin üç günden bu yana Halep'e düzenlediği saldırılarda 244 sivil yaşamını yitirdi, 651 kişi yaralandı. Olayda onlarca yerleşim yeri hasar gördü, onlarca ev yıkıldı. Kentin alt yapısı çöktü.'' ifadelerini kullandı.

Halep'te yönetim karşıtlarının denetimindeki semtlere dün düzenlenen hava saldırılarında 92 kişi yaşamını yitirmiş, 273 kişi de yaralanmıştı. 19 Eylül'den bu yana rejimin ve Rusya'nın bombardımanlarında ölen sivil sayısı 378’e, yaralı sayısı 1407’ye yükseldi.

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan kınama

Arap Birliği ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Suriye'nin Halep ilinde sivil vatandaşlara yönelik gerçekleştirilen saldırıları kınadı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu'l Gayt yaptığı yazılı açıklamada, "Halep kentinde sivillere yönelik günlerdir devam eden operasyonları şiddetle kınıyoruz. Gerilimin bu şekilde tırmandırılması bazı taraflarda bulunan ve askeri çözümün dayatılmasının siyasi çözüme olan ihtiyacı aştığı yönündeki yanlış kanaati yansıtıyor." ifadesini kullandı.

İİT'den yapılan ve Genel Sekreter İyad Emin Medeni imzasını taşıyan yazılı açıklamada da Halep kentinde sivil vatandaşlar ile yardım konvoylarına yapılan hava saldırılarıyla ilgili 'vahşice' nitelendirmesinde bulunuldu ve saldırıların şiddetle kınandığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT