1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halep'teki çocuk katliamını mermere işledi
Halep'teki çocuk katliamını mermere işledi

Halep'teki çocuk katliamını mermere işledi

Sivas'ta bir üniversite öğrencisi, Halep'te yaşanan katliamlara dikkat çekmek için "bombalar altında doğmak istemeyen bebekleri" mermere işledi.

A+A-

Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü son sınıf öğrencisi Kerim Emre Kököz (25), atölye dersinin vize ödevinde Halep'te yaşanan katliamlara dikkati çekmek istedi.

Özellikle çocukların mağduriyeti, ölümleri ve enkaz arasındaki yaşamlarından derinden etkilenen Kököz, "bombaların altında bir yaşama merhaba demek istemeyen bebekleri" yumurta formu içerisine oydu. Mermerden yaptığı ve "doğmak istemeyen bebek" adını verdiği heykelle, kırılmaya başlayan yumurtanın içerisinde yer alan bebeğin, olaylardan korkup ağlaması, yeni ve güvensiz bir yaşama göz açmak istememesi anlatılmaya çalışılıyor.

Ankara'da düzenlenmesi planlanan bir sergide satışa sunulacak heykelden elde edilecek gelir, Halep'teki çocuklara gönderilecek.

Kököz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep'te yaşanan katliamlardan çok etkilendiğini söyledi.

Kököz, mermer üzerine oyduğu çalışması hakkında bilgi vererek, "Oyduğum yumurta formu doğumu temsil ediyor. Kırılan bir kabuk var ve kabuğun içerisindeki çocuk, bombaları görüyor, korkuyor ve dışarı çıkmak istemiyor. Normalde çocuk zamanı gelince dışarı çıkmak ister. Doğal kanun budur ama Halep'teki çocuklar bombalardan korktuğu için doğmak istemiyor." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT