1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halep'teki silahlı muhalif gruplardan insani ateşkes çağrısı
Halep'teki silahlı muhalif gruplardan insani ateşkes çağrısı

Halep'teki silahlı muhalif gruplardan insani ateşkes çağrısı

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin kuşatmasındaki doğu Halep'te muhalif silahlı gruplar, 5 günlük ateşkes ilan edilmesi ve sivillerin kentten çıkarılması çağrısında bulundu.

A+A-

Suriye'nin Halep ilindeki silahlı muhalif gruplar yazılı açıklamalarında, rejim, Rusya ve İran destekli Şii milislerce havadan ve karadan yoğun saldırı altındaki doğu Halep'te sivil kayıpları engellemek için her türlü çabayı göstermeye hazır olduklarını bildirdi. 

Üç yıldır Haleplilerin varil bombası, top atışı ve kimyasal silah saldırılarına alıştığını belirten açıklamada, "Halepliler son zamanda Rus savaş uçaklarının yerleşimlere kullandığı 'sığınak delici' bombalara ve sağlık merkezlerinin bilerek hedef alınmasına karşı kendilerini garantiye almak zorunda kaldılar." ifadesi kullanıldı.

Halep'in son 5 aydır 'sivilleri yok etme savaşıyla' karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dünyanın dikkatini, Halep'in kuşatma altında olan mahallerinde rejimin sergilediği gaddarlığına çekmek istiyoruz. Yüzlerce masum erkek, adil olmayan biçimde tutuklandı ve akıbetleri belirsiz. Ablukanın en zor koşullarının vurduğu kadınlar, aşağılıkça intikam için tecavüze uğradı. Birçok kişinin söyleminin aksine, muhalif gruplar kenti terk ederse, siviller çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacak. Siviller ya korunmalı ya da Esed ve yandaşlarının insafına kalmayacakları güvenli bir alana alınmalı."

Muhalif gruplar, açıklamada, "5 günlük acil bir insani ateşkes ilan edilmeli. Acil tedavi gerektiren hastalar Birleşmiş Milletler gözetiminde tahliye edilmeli. İsteyen sivillerin Halep'in kuzey kırsalına göçüne izin verilmeli, sivillerin tahliyesinden sonra taraflar müzakereye oturmalı." taleplerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT