1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Haviceli sivillerin DAEŞ'ten zorlu kaçış yolculuğu
Haviceli sivillerin DAEŞ'ten zorlu kaçış yolculuğu

Haviceli sivillerin DAEŞ'ten zorlu kaçış yolculuğu

DAEŞ'in elinde tuttuğu Kerkük'ün Havice ilçesinden 800 sivil, güvenli bölgelere sığınmak için gizli bir şekilde yola koyulup Peşmerge mevzilerine ulaştı.

A+A-

Irak'ta terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu Kerkük'ün Havice ilçesinden 800 sivil, güvenli bölgelere sığınmak için gizli bir şekilde yola koyulup Peşmergemevzilerine ulaştı.

Kerkük Göç ve Göçmenler Dairesi Müdürü Ammar Sabah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "DAEŞ'in iki yıldan uzun bir süredir elinde tuttuğu Havice ilçesinden 800 sivil gizli bir şekilde kaçarak, Peşmergelerin Mekteb Halid noktasına sığındı" ifadelerini kullandı. 

DAEŞ'in ortaya çıkmasından bu yana Kerkük kent merkezi ve çevresine çok sayıda iç göçmenin geldiğini söyleyen Sabah, "Şu ana kadar 117 bin aile kent sınırlarına giriş yapmış durumda" bilgisini paylaştı.

"DAEŞ'ten kurtulmak için 10 saat mayınlı arazide yürüdük" 

Ailesiyle birlikte uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Kerkük kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Peşmerge noktasına ulaşmaktan mutluluk duyan iç göçmen Selma Ahmed, iki yıl boyunca çok kötü şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini kaydetti.

Ahmed, "İçecek ve yiyecek bir şey yok. Elektrik her gün kesikti. Ölümü gördüğümüzü söyleyebilirim. DAEŞ'ten kurtulmak için 10 saat mayınlı arazide yürüdük" dedi.

Peşmerge noktasına gelen Neysa Muhammed adındaki bir başka iç göçmen ise çocuklarının hiçbir geleceğinin kalmadığını, DAEŞ'in hakimiyetindeki bölgelerde açlıktan ölmek üzere olduklarını ifade etti. 

HABERE YORUM KAT