1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hayatınızı “farklı” olmak üzerine kurmalısınız
Hayatınızı “farklı” olmak üzerine kurmalısınız

Hayatınızı “farklı” olmak üzerine kurmalısınız

Altınekinliler Derneği’nde konuşan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, Kur’an merkezli olmayan herhangi bir cemaatin öğretilerinin gerçekçi olmadığının söyledi.

A+A-

Altınekinliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden burs alan üniversite öğrencileri için Aralık ayı toplantısı yapıldı. Dernek binasında gerçekleşen programa Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, Altınekinliler Derneği Başkanı Veli Tekelioğlu, Genç Altınekinliler Derneği Yönetimi ve öğrenciler katıldı. Aralık ayı konuşmacısı olarak misafir olan Lokman Koyuncuoğlu öğrencilerle hayata, dine ve tarihe dair bir sohbet yaparak tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Altınekinliler Derneği’nin Konya’daki faaliyetleri ile göz doldurduğunu ifade eden Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, hassasiyet anlamında yaptıkları, yetiştirdikleri ve sorumlulukları ile takdir edilen bir dernek olduğunu söyledi.  Öğrencilerin bu çağlarda kendilerinin yetişmesine katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunmasını gerektiğini belirten  Koyuncuoğlu, yeni neslin başta Altınekin olmak üzere Konya, Türkiye sonra da İslam dünyasına katkı sağlayacak bireyler olması şartını vurguladı.

dernek-(2).jpg

BİLGİ ÇABUK BULUNUP ÇABUK UNUTULUYOR

Bilginin çabuk yayıldığı çağda nitelikli vatandaş olmak, nitelikli birey olmak ve belki daha nitelikli Müslüman olmak için neler yapabilirizin düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Koyuncuoğlu, “Geçmiş gelecek, din ve dilin yanında bugünü yaşamak, doğru bilmek, geleceğe ışık tutmak gerekiyor. Bugün teknolojinin geldiği son noktada hepimizin sahip olduğu telefonlarla bilgiye çabuk ulaşıyor ve çabuk tüketiyoruz. Burada hassas olmamız gereken doğru yönetmemiz gereken noktalar var. Bence en önemlisi bir konuyu çok iyi bilmek o konuda uzman gerekiyor. Hayatımızda bizle ilgili önemli bir şeyi bilmiyorsak dünyadaki  milyarlarca insandan hiçbir farkımız kalmaz.  Türkiye’deki  milyonlarca üniversite öğrencisinden farkımız olmaz. O zaman hayata yaşama ve iş hayatına atıldığımızda sıradan kişiler oluruz. Kendi yaptığımız işle ilgili biraz daha farklı konular öğrenmemiz, kendimizi geliştirmemiz lazım. Bunlar çok zor şeyler olsa da ‘bunları nasıl öğreneceğiz’ diye farklı profiller çizebiliriz. Sadece akılda tutmakla, şifrelemekle, hafızaya almakla alakalı bir tercih yapmamız gerekiyor. Bilgiyi çabuk tüketmek unutmak, hatırlamamak, sıradanlaşmak modern dünyanın temel problemi. Çok nitelikli, kendini yetiştirmiş,bilgili ve tabiki de ahlaklı çok sayıda insana ihtiyacımız var. Bunun yolu da buradan geçiyor” dedi.

KONYA BİR MEDENİYET ŞEHRİ

Şehrimizi ve medeniyetimiz iyi tanımamız gerektiğinin altını çizen Lokman Koyuncuoğlu, “Konya bir medeniyet merkezi. Konya ile ilgili medeniyetin taşlarını oluşturan Selçuklu Sultanlarını, Kılıçaslan, Alaaddin Keykubat,  Gıyasettin Keyhüsrev’i unutmadan hayatımızın bir yerinde bulundurmamız gerekiyor. Bu toprakları bize bahşeden atalarımızla alakalı ciddi bir bilgi eksikliğimiz var. Bu isimler neler yapmıştır. Mesala Haçlı savaşlarında  Kudüs’le ilgili neler yapmışlardır. Anadolu’nun Hıristiyanlaşmasını  nasıl engellemiştirler. Bunları öğrenin, bunları  not edin, hayatınız başka zamanlarında önünüze geldiğinde söyleyecek sözünüz, bilginiz olsun.. Bunlar bize farklı birey, farklı insan olmak için lazım olacak” şeklinde konuştu.

15 TEMMUZ’U İYİ ANLAMAK GEREKİYOR

15 Temmuz’un Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli bir tarih olduğunu, bu tarihte nasıl bir ülke hedeflendiği,  neye tekabül ettiğinin sonuçları açısından önemli bir tarih olduğunu belirten Koyuncuoğlu, “Bugün görüyoruz ki 15 Temmuz Türkiye’nin küresel güçlerin hedeflerine karşı durmasıyla, Milletçe karşı koyan, dik duran bir ülkenin dize getirilmesinin mümkün olmayacağı ile alakalı bir tarih. 15 Temmuz sonuçları itibariyle; Türkiye’nin kendi bölgesi ve dünyanın gidişatıyla, küresel sermaye ve globalizmin FETÖ üzerinden dünya hedeflerini, tüm dünyayı kendi kolonileri haline getirmesiyle alakalı iç savaş planına karşı bir diriliş ve direnişti. Sadece yerel bir hareket olarak görmemek lazım. Bu anlamda aklımıza ne kadar önemli bir ülkede ne kadar önemli bir coğrafyada yaşadığımızın sorumluluğu geliyor. Sizlerin bu ülkenin bu kolonizme bu globalizme bu emperyalizme karşı duruşta neye tekabül ettiğinizi bilerek belki yaşayarak kendimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun içinde bu tarihi sebep sonuçlarla ilgili araştırmanız ve bu konuda en az 30 dakika konuşacak birikiminiz olması gerekiyor” diye konuştu.

dernek-(7).jpg

KUR’AN’I ANLAMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİN

“Bireyin sorumluluklarından biri de kendisine indirilen kitabın ne dediğini bilmek ve anlamaktır” diyen Koyuncuoğlu, Toplumumuzda bu maalesef son birkaç yıla gelinceye kadar eksikti. Yanlış anlaşılmalar vardı. Bunun özeleştirisini kimseyi suçlamadan yapabiliriz. Ama kaybedilen bir şey yok bu dönemde doğru din algısı doğru din yaşayışı ve bu dini hayatımıza geçirmeyle alakalı tekrar kendimizi yenilemeliyiz.  17-25 Aralık operasyonu ve paralel yapı mücadelesinden sonra Türkiye’deki dini cemaatler ve yapılanması tartışılmaya başladı. Pek çoğunuz bazı cemaatlere yakın olabilirsiniz. Birincisi Kur’an merkezli olmayan herhangi bir cemaatin öğretilerinin çok gerçekçi olmadığı gelip geçici olduğuna inanın. Bunu başka yerlere çekip kendi alanlarına hizmet için yapıldığına hem şahit olduk hem de net belgelerle gördük. Öğrenci yurtlarında bazı cemaatlerde kalıyor olabilirsiniz. bunların bir kısmı din eğitimi vermekle alakalı hassasiyet gösteriyor olabilir. Şunu söyleyebiliriz size size anlattıkları sohbetlerde ‘o cemaatin liderinin ismi mi daha çok geçiyor yoksa peygamberimizin ismi mi daha çok geçiyor’  Bunun kıyasını yapabiliriz. Peygamberimizden çok liderlerinin adı geçen bir cemaatte bulunuyorsanız çok net söylüyorum yanlış yerdesiniz. Allah’ın kitabından çok sadece cemaate yönelik kitaplara yönlendiriliyorsanız bilin ki yanlış yerdesiniz” ifadelerini kullandı.

dernek-(8).jpg

SELAM VERMEK VE GÜLÜMSEMEKTEN KORKMAYIN

Selam vermek ve gülümsemekle ilgili cömert olmak gerektiğini belirten Koyuncuoğlu, “Selamı yayalım.  Girdiğiniz yerde selam vermekten gülümsemekten korkmayın.  Farklı birey, farklı vatandaş ve farklı Müslüman olmak açısından da bunlar önemli. Selam vermek, teşekkür etmek şükretmek gün içinde çaba sarf etmeden yapabileceğiniz şeyler.   Teşekkür etmek ve şükretmekte insana huzur verir. Vicdani olarak da rahatlatır. Bu toplumun en önemli problemi çoğunlukla hep kendimizin doğru olduğuyla ilgili tartışmalara giriyoruz.  Her şeyde doğru olsa bile haklı olmak zorunda değiliz. Bırakalım arkadaşımız haklı olsun biz alttan alalım. Sürekli galip gelmek kavgalara kin ve nefrete yol açıyor. Tamam, olabilir demek, karşı tarafın iyi olduğunu söylemek sizi güçlü kılıyor” dedi.

Toplantı sonunda öğrencilere Selçuklu Belediyesi tarafından hediye edilen Kur’an’ı Kerim meali dağıtıldı. Ayrıca Dernek Başkanı Veli Tekelioğlu’na Genç Altınekinliler Derneği Yönetimi tarafından Altınekin ile ilgili samimi çalışmalarından ve Altınekin gençliğine sağladığı desteklerden dolayı plaket takdim edildi.

dernek-(3).jpg

dernek-(9).jpgİSMAİL POÇAN - BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT