1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayvanları Koruma Günü
Hayvanları Koruma Günü

Hayvanları Koruma Günü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal:- "Sokak hayvanları da özel bir öneme sahiptir. Bu nedenle dünyanın en büyük ve modern hayvan bakımevleri İstanbul'da. Kısırkaya ve Tepeören bakımevleri ile hayvan hakları savunucuları tarafından örnek gös

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Kısırkaya ve Tepeören bakımevlerinin, hayvan hakları savunucuları tarafından örnek gösterildiğini belirtti.

Uysal, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Mesajında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, "can dostlar" olan sokak hayvanları için yıl boyunca kesintisiz hizmet sunduğunu anlatan Uysal, şunları kaydetti:

"Bizim için tüm canlılar çok değerlidir. Sokak hayvanları da özel bir öneme sahiptir. Bu nedenle dünyanın en büyük ve modern hayvan bakımevleri İstanbul'da. Kısırkaya ve Tepeören bakımevleri ile hayvan hakları savunucuları tarafından örnek gösteriliyoruz. Bakımevleri ve hayvan hastanelerimizde 9 ayda 150 bin hayvana muayene, tedavi, aşılama, bakım gibi hizmetlerde bulunduk. Çok sayıda hayvanı sahiplendirdik. Toplam 6 tesiste; 65 veteriner hekim olmak üzere 25 veteriner tekniker, 298 yardımcı personel ve 29 nakil aracı (hayvan ambulansı) ile hayvanlara 7 gün 24 saat dünya standartlarında hizmet sunuyoruz. Sokağa uzanan sevgi elimizle 365 gün 24 saat can dostlarımızın yanındayız."

Uysal, hayvanlara sevecen yaklaşımlarının dünyaya örnek olduğuna dikkati çekerek, "Geçmişimizde ecdadımız hayvanlar adına vakıf kurmuş, kanunlar yayımlamış. Bugün bu geçmişin bilinciyle Büyükşehir Belediyesi olarak misyon üstlenmiş durumdayız. İstiyoruz ki bir hayvan görüldüğü zaman kimse düşmanlık etmesin. Yardıma ihtiyacı varsa 153'ü arasınlar ve belediyemiz gereğini yapsın. Vatandaşlarımız yaralıyla haber versin. İstanbul'da sokakta bir hayvan bakıma muhtaçsa bizim ekiplerimiz gelsin alsın." ifadelerini kullandı.

- Büyükşehir'in sokak hayvanları için hizmetleri

İstanbul'da 39 ilçe belediyesi veteriner hizmetleri birim sorumlularının, ilçe sınırları içerisinde sokaklarda bulunan sahipsiz hayvan sayısı için verdikleri rakamların toplamının 130 bin sahipsiz köpek ve 125 bin sahipsiz kedi olduğu yönünde. Sahipsiz hayvanlarla ilgili trafik kazası ve diğer yaralanmalarda müdahale için 7 gün 24 saat esasına göre Avrupa ve Anadolu Yakası Bakımevi birimlerinde hizmet veriliyor. Bu kapsamda; 2018 yılının 9 aylık döneminde 61 bin 477 tedavi, 31 bin 946 aşılama, 20 bin 496 kısırlaştırma yapıldı, 618 hayvan ise sahiplendirildi.

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan; 4 Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı, 1 Hayvan Hastanesi ve Bakımevi, 1 Hayvan Aşılama ve Tedavi Ünitesi olmak üzere toplam 7 bin 500 hayvan kapasiteli 6 birimde sahipli ve sahipsiz hayvanlara yönelik hizmet veriliyor. Tesislerde 65 veteriner hekim, 25 veteriner teknikeri ve 298 yardımcı personel olmak üzere toplam 388 personel ile görev yapıyor. 29 hayvan nakil aracı da sokak hayvanlarına hizmet veriyor.

- Son teknoloji ile tedavi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, 2018 yılının 9 aylık bölümünde 51 bin sahipsiz, 2600 sahipli hayvana muayene, 54 bin hayvana tedavi, 29 bin hayvana aşılama ve 14 bin hayvana kısırlaştırma hizmeti verdi. Bu hayvanların 618'i sahiplendirilirken 23 bini mikroçip ile kayıt altına alındı. Bakımevlerinde bulunan "osteosentez" ünitelerinde 2018 yılı içerisinde 1500 hayvana pin, platin, plaka takma operasyonu yapılarak sağlıklarına kavuşturuldu.

Tesislerde sahipsiz hayvanların aşılama, kısırlaştırma, tedavi, bakım ve beslenmesi yapılıyor. Mikroçip uygulanarak elektronik ortamda hayvanlar kayıt altına alınıyor ve küpe takılarak işaretleniyor. Sahipsiz hayvanlar bu işlemlerin ardından isteyen kişilere sahiplendirilirken, diğer hayvanlar ise alındıkları ortama bırakılıyor.

İBB'nin hayata geçirdiği VetKabin ve VetBüs hayvan sağlığı mobil hizmeti ile sahipsiz hayvanlara sağlık taraması yapılıyor ve küçük operasyonlar gerçekleştirilebiliyor. Vetbüs hizmeti ile sahiplendirme işlemleri de yapılabiliyor.

- Hayvanlar kayıt altında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sahipli ve sahipsiz hayvanların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre kayıt altına alınması ve İstanbul genelinde yaşayan sahipsiz hayvanlara ait verilerin tek bir envanter altında toplanması amacıyla VetNet yazılımını hazırladı. Bu yazılım programı ile sahipsiz hayvanlara yönelik bilgi ve belgeler, popülasyon ölçekleri, kurumlarla ortak veri tabanı üzerinden bilgi alışverişi gibi çalışmaların tek elden yürütülmesini sağlanıyor.

DentiVET hizmetiyle sahipsiz hayvanlarda görülen ağız ve diş hastalıklarına profesyonel yaklaşım ile diş taşı tedavisi, dolgu, kanal gibi hizmetler veriliyor. DuşPET ile sahiplendirilecek hayvanlara ve sahipli hayvanlara 7 aşamalı otomatik bir yıkama makinesi ve duş teknesi ile temizleme hizmeti veriliyor.

- Acil Durumlara Hızlı Erişim

MotoVET hizmeti ile acil ihbarlara daha hızlı müdahale ediliyor. Çiftlik Hayvanı Nakil Aracı ile yaralı ve hasta çiftlik hayvanlarının daha kolay nakli sağlanıyor. Vetihbar servisi ile İstanbul'da yaralı ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarına müdahale için ihbarlar alınıyor. Bu kapsamda İBB Beyaz Masa üzerinden gelen yaralı ve hasta hayvan ihbarları sisteme kaydedilerek en kısa sürede ekipler yönlendiriliyor ve bakımevlerime getirilerek tedavi altına alınıyor. Bir yıl içinde Vetihbar hizmetine 10 bin 922 yaralı ve hasta hayvan ihbarı yapıldı.

- Hayvan satış yerleri yıl boyunca denetleniyor

Fatih'teki Hayvan Aşılama ve Tedavi Ünitesi'nde sahipsiz hayvanlara sağlık hizmetleri ücretsiz veriliyor. Sahipli hayvanlara ise Belediye Meclisince onaylanan fiyat tarifesi üzerinden ücret mukabili hizmet sunuluyor.

İstanbul genelinde vatandaşlardan dilekçe, e-posta ya da Beyaz Masa telefon hattından gelen bildirimler, İBB Veteriner Hizmetleri tarafından değerlendiriliyor. 2017 yılında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında; 834 ev ve süs hayvanı satış yeri diğer denetimler ile toplam 2010 iş yeri denetimi gerçekleştirildi.

- Okullarda hayvan sevgisi eğitimi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Yerel Hayvan Koruma Görevlisi ile Ev ve Süs Hayvanı Satış Yeri Çalışanlarına yönelik Hayvan Sağlığı ve Refahı eğitimleri veriliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde okullarda; "Hayvan Sevgisi ve Sağlığı" konulu eğitimler sunuluyor. Bu kapsamda 2015 yılında 10298, 2016 yılında 14585 ve 2017 yılında 14241 kişiye eğitim verildi.

HABERE YORUM KAT