1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP, PKK'yla aynı dili kullandı
HDP, PKK'yla aynı dili kullandı

HDP, PKK'yla aynı dili kullandı

Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır, Van ve Elazığ'da üst üste gerçekleştirdiği hain saldırıların ardından HDP tarafından skandal bir açıklama geldi. Açıklamada 'PKK' ifadesi yer almazken, terörist saldırıların kınanmadığı da net bir şekilde görüldü.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz gecesi İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirdiği darbe girişimi, Türk halkı ve polis güçlerinin mücadelesi sonucu başarıyla püskürüldü. FETÖ'nün ittifak kurduğu PKK ise yurdun çeşitli noktalarında düzenlediği hain saldırılarla polisi hedef aldı.

Son günlerde Diyarbakır, Van ve Elazığ'da gerçekleştirilen bombalı saldırılara ilişkin olarak PKK'ya karşı net bir tavır alamayan HDP'den yazılı açıklama geldi. Söz konusu açıklamada PKK'nın yer almaması ve saldırılara ilişkin herhangi bir kınama ifadesinin bulunmaması ise dikkatleri çekti.

PKK'yla aynı dili kullandı
HDP'nin açıklamasının bir bölümünde, "Türkiye adım adım ağır çatışmaların yaşanacağı, her gün canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir ortama sürükleniyor" ifadelerini kullanması ise PKK'nın 'iç savaş' hazırlıklarını akıllara getirdi.

HDP'den 'kaygı' dolu açıklama

HDP'nin yapmış olduğu yazılı açıklama şöyle:

"Türkiye hızla sonu belirsiz bir ortama sürükleniyor. Her gün yaşadıklarımız bir önceki günü aratıyor. Bugün Elazığ'da, geçtiğimiz günlerde Van ve Diyarbakır'da yaşanan gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Türkiye adım adım ağır çatışmaların yaşanacağı, her gün canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir ortama sürükleniyor. Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bir kez daha herkesi sağduyuya, Türkiye'yi ağır çatışmalı ortama sürükleyecek tutumlardan uzak durmaya çağırıyoruz. Şiddet ve çatışmaların son bulması için hepimizin arayış ve çabalarının yoğunlaşması gerekiyor. Bugün demokratik siyaset kanallarını genişletmek acil ihtiyaçtır. Gelişmelerin, toplumsal ortamı daha fazla zedelemeden durdurulması için HDP olarak üstümüze düşeni yapma konusunda kararlıyız.

Bu toprakların en kadim meselelerinden biri olan Kürt sorununda çözüm adımları için daha fazla beklenmemelidir. Herkesi bu söylediklerimizi düşünmeye ve adım atmaya bir kez daha davet ediyoruz. Şiddetin günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası olması kabullenilemez. Bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunlarımızı konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılması çağrımızı yineliyoruz. Halkların Demokratik Partisi olarak yaşanan acıların tekrarlanmamasını temenni ediyor, bir kez daha yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

HABERE YORUM KAT