1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'HDP'li belediyeler terörizmin finansmanı işini yapıyorlar'
'HDP'li belediyeler terörizmin finansmanı işini yapıyorlar'

'HDP'li belediyeler terörizmin finansmanı işini yapıyorlar'

Maliye Bakanı Ağbal, "Özellikle şunu açıkça ifade etmek gerekiyor ki HDP'li belediyeler açık bir biçimde terörizmin finansmanı işini yapıyorlar. Terör örgütünün finansmanını bunlar sağlıyor." dedi.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Özellikle şunu açıkça ifade etmek gerekiyor kiHDP'li belediyeler açık bir biçimde terörizmin finansmanı işini yapıyorlar. Terör örgütünün finansmanını bunlar sağlıyor." dedi.

Ağbal, Bayburt Valiliği tarafından Şeyhhayran Mahalle odasında organize edilen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, Allah'tan kesilen kurbanların kabul olmasını diledi.

Türkiye'nin önemli dönemeçlerden geçtiğini belirten Ağbal, "15 Temmuz darbe girişimi, bizi derinden yaralayan, üzen, bu toprakların hiçbir şekilde kabul edemeyeceği bir ihanet girişimidir. Bugün 12 Eylül darbesinin yıl dönümü. Kurban Bayramı'nı idrak ettiğimiz böyle bir dönemde 12 Eylül darbesini de hatırlatmaktan kendimi alıkoyamayacağım. Bu ülkenin gelişmesi, kalkınması, demokrasinin kökleşmesi noktasında her zaman için darbeler bu ülkeye zarar vermiştir. Darbelerin hedefinde millet, demokrasi, hukuk devleti, bu milletin kalkınması ve gelişmesini engellemek vardır. Allah bir daha ne darbeleri ne darbe girişimlerini bu ülkeye göstermesin." diye konuştu.

Ağbal, 15 Temmuz gecesi milletin gösterdiği dik duruşun takdire şayan olduğunu dile getirerek, o gece canlarını feda edip bu millet ve memleket için şehit olanları rahmetle andı.

"Milletin gücü bunların hepsini alt etmeye yeter"

Ağbal, her gün yeni projelere imza attıklarını ve yeni açılışlar yaptıklarını belirterek, Türkiye için dünya standartlarında mega projeleri tek tek hayata geçirdiklerini anlattı.

Türkiye'nin terör belasıyla da mücadele ettiğine değinen Ağbal, "Bir taraftan PKK terörü, bir taraftan DEAŞ terörü, bir taraftan da FETÖ terör örgütü... Bunların hepsi bu ülkenin geleceğine kast etmiş vaziyette ama bu milletten korksunlar. Bu milletin gücü, bunların hepsini alt etmeye yeter. PKK terör örgütünün ortaya koyduğu şiddete dayalı bu anlayışı ortadan kaldırmak suretiyle gereğini yapacağız. Mücadele her geçen gün daha da artacaktır. İnlerine girilecek ve bunlar tek tek yok edilecek. Nerede olurlarsa olsunlar ister Türkiye içinde ister Türkiye dışında."

"Adeta belediyenin bizatihi kendisi bir terör yuvası haline gelmiş"

Terör örgütü veya terörün çok boyutlu, çok farklı görünümlerde faaliyet gösterdiğine işaret eden Ağbal, şu değerlendirmede bulundu:

"Bir grup, elinde silah açıkça Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okuyor. Bir grup terör mensupları da yasal görünüm altında bu terör örgütlerine açık destek veriyor. Bu terör örgütlerinin sivil uzantıları var. Yerine göre dernek var, vakıf var. Açıkça terörizmi finanse ediyor. Yine bu terör örgütlerinin kamuda da sivil uzantıları var. Dün 28 belediyeye hükümetimiz tarafından kanun hükmünde kararnameye dayalı olarak el konuldu, kayyumlar atandı. Özellikle şunu açıkça ifade etmek gerekiyor ki HDP'li belediyeler açık bir biçimde terörizmin finansmanı işini yapıyorlar. Bu milletin paraları, kaynakları her belediyede olduğu gibi onlara da aktarılıyor ama bu belediyeler, bu yöneticiler kendilerine aktarılan bu kaynakları, paraları doğrudan doğruya, dolaylı olarak birtakım hilelerle, birtakım yöntemlerle terör örgütüne, terör örgütünün yandaşlarına aktarıyorlar. Terör örgütünün finansmanını bunlar sağlıyor."

Ağbal, uzun süredir ilgili kamu kurumlarının bu konuda çalışma yürüttüğünü belirterek, "Bu belediyelerdeki yöneticilerin, belediyelerin kaynaklarını nasıl terör örgütüne veya terör örgütünün mensuplarına aktardıklarına ilişkin kapsamlı çalışmalar ve değerlendirmeler yapılıyor ve şu ortaya çıkıyor ki bunlar göstere göstere bu milletin kaynaklarını, bu terör örgütüne aktarıyorlar." dedi.

Normalde bir belediyenin, vatandaşın ihtiyaç duyduğu hizmetleri yapması gerektiğini ifade eden Ağbal, "Bunlar ne yapıyor? Gelen parayı hiçbir şekilde halka hizmet olarak aktarmadan, bir şekilde dolambaçlı yollar bularak, hilelere başvurmak suretiyle bunlara aktarıyorlar. Adeta belediyenin bizatihi kendisi bir terör yuvası haline gelmiş." diye konuştu.

"Süratle bu terörizm finansmanının önlenmesi lazım"

El konulan 28 belediyeye yönetici atandığını anımsatan Ağbal, belediyelerin vatandaşlara götürmediği hizmetlerin yakın zamanda ulaştırılacağını söyledi.

Ağbal, bu belediyelere oy veren ancak hizmet alamayan vatandaşın da mağdur durumda olduğunu anlatarak, "Şimdi bazıları demokrasi, hukuk devleti, bunlardan bahsedecekler. Esas şundan bahsetmek lazım? Nasıl oluyor da vatandaşın oylarıyla seçilen bir belediye yönetimi kaynaklarını teröristlere aktarıyor? İnşallah bunlar hukuk önünde, mahkemeler önünde hesaplarını ayrıca verecekler ama hükümet olarak bu terör yapılanmasının belediyede devam etmesine asla müsaade edemeyiz ve hükümetimiz tarafından da gereği yapıldı." dedi.

İster legal görünümlü terör yapılanmaları olsun, ister legal görünümlü terör yapılanmalarına destek verenler olsun, bunların hepsinin üzerine tek tek gidileceğini dile getiren Ağbal, "Kim teröre destek oluyorsa, kim terörün finansmanına destek oluyorsa, kim teröriste para veriyorsa, kim teröriste kaynak aktarıyorsa, kim teröriste kul, köle oluyorsa devletin bütün gücü onların üzerinde olacak. Devletin, hukuk devletinin sağladığı bütün imkanlarla bunlarla mücadele edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Ağbal, terörizme finansman sağlayan herkesin tek tek tespit edileceğini vurgulayarak, "Tespit edilenler var, hepsinin üzerine tek tek gidilecek. Terörle mücadele çok kapsamlı, çok boyutlu bir mücadele. Tek başına silahlı mücadele yetmez, özellikle bunun finans kaynaklarının süratle kurutulması lazım. Süratle bu terörizm finansmanının önlenmesi lazım. İnşallah bu konuda hükümet olarak, bakanlıklar olarak gereken mücadeleyi tek tek yapıyoruz." diye konuştu.

Van'daki terör saldırısı

Ağbal, Van'da bugün alçak bir terör saldırısı meydana geldiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu terör örgütleri sanıyorlar ki bu saldırılarla Türkiye'yi yıldıracaklar. Asla yılmayacağız, asla pes etmeyeceğiz. Bunlar bir yapıyorsa biz 10 yapacağız. Üzerlerine gideceğiz, inlerinde bunları inşallah kahru perişan edeceğiz. Yeter ki biz millet olarak bir, beraber ve kardeş olalım. Birliğimizi ve beraberliğimizi pekiştirelim. 15 Temmuz gecesi bu millet öyle bir birlik, beraberlik gösterdi ki... Zor zamanlarda şu, bu gibi hiçbir ayrımın olmadığını, sadece ve sadece bu milletin birliği ve beraberliği olduğunu gösterdi. Onun için milletimizle iftihar ediyoruz. Siyasiler olarak hepimizin sorumluluğu bir kez daha arttı. Bir millet ki o gece olanlara karşı hiç aklına bir şey getirmeden meydanlara çıkmışsa, bugün bu ülkenin kaderine hükmeden bütün siyasetçilerin, ister iktidar olsun, ister muhalefet olsun çok daha sorumlu, bilinçli, şuurlu şekilde bu millete hizmetlerimizi artırmamız gerekiyor. Rabbim inşallah bu şuurda daim etsin, birliğimizi ve beraberliğimizi artırsın. Çok farklı alanlarda hizmetler yapıyoruz, yeter ki vatandaşımızın önü açılsın, işi açılsın, aşı büyüsün."

HABERE YORUM KAT