1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Hedef Türkiye simgesi de Erdoğan'dır'
'Hedef Türkiye simgesi de Erdoğan'dır'

'Hedef Türkiye simgesi de Erdoğan'dır'

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacısalihoğlu, "Hedef Türkiye, simgesi de Erdoğan'dır. O simgenin buluştuğu sentez de son 14 yıldır yakalanan istikrar, yeniden istiklal inadı ve istikbale konulan hedeflerdir" dedi.

A+A-

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, darbe girişimiyle Türkiye'nin hedeflendiğini, simgenin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, "O simgenin buluştuğu sentez de son 14 yıldır yakalanan istikrar, yeniden istiklal inadı ve istikbale konulan hedeflerdir." dedi.

Hacısalihoğlu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen "FETÖ Darbe Girişiminin Uluslararası Boyutu" başlıklı paneldeki konuşmasında, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin küresel bir saldırı olduğunu dile getirdi.
 

O gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast planının hedef olarak gerçekleştirilmesi sonrasında halkın sokağa dökülmesi ve bir iç savaş provasının sahnelenmesi istendiğini ifade eden Hacısalihoğlu, "Sonuçta yeni bir Suriye doğmuş olacaktı, üretecekleri oydu. Ardından böyle durumlarda varlığını hissettiğimiz uluslararası kuruluşlar, Türkiye'ye el koyacaklardı. Bu, Türkiye'nin yükselişine, istikrarına, istiklaline ve istikbaline el koyma hareketiydi." diye konuştu.

Hacısalihoğlu, FETÖ'nün "kripto" ve "fitne" yeteneğinin olduğunu dile getirerek, bir istihbarat örgütlenmesi şeklindeki bu örgütün hücrelerinin birkaç halka esasına göre devreye girdiğini, birinci halkadaki kadro deşifre oldukça, ikinci halkadakilerin o boşluğu doldurduğunu anlattı.

Örgütün toplumun farklı kimliklerini kullandığını, düşmanlaşmanın ve çatışmanın aracı hale getirilmek istendiğini belirten Hacısalihoğlu, "Son dönemlerde Sayın Cumhurbaşkanı üzerinden bir 'Erdoğan kini ve karşıtlığı' çıkardılar. Bu da uluslararası bir projeydi. Sayısız yazılar çıkarttılar. Bütün bu algılar ve medya üzerinden geliştirilen 'Erdoğan karşıtlığı' fitnenin bir başka yeteneği idi." dedi.

Hacısalihoğlu, Türkiye'nin hedeflendiğini vurgulayarak, "Hedef Türkiye, simgesi de Erdoğan'dır. O simgenin buluştuğu sentez de son 14 yıldır yakalanan istikrar, yeniden istiklal inadı ve istikbale konulan hedeflerdir. Bu, bir stratejik, matematiksel hesaptır. Bu, Türkiye'nin yönetilme kararlılığıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Neyin siyasi faaliyet, neyin terörist faaliyet olduğu konusundaki sınırlar çok belirsiz"

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Korkut ise FETÖ'nün devletin meşru kamu gücünü ele geçirerek, o güç üzerinden şiddet uyguladığını belirtti.

Korkut, ulus devletlerin terörist faaliyet ile siyasi faaliyet ayrımı yaptığına değinerek, "Neyin siyasi faaliyet, neyin terörist faaliyet olduğu konusundaki sınırlar çok belirsiz. Bu nedenle etkili bir mücadele yapılamıyor. Bütün bu zorlukları bilerek, yapılabilecek tüm hukuki başvurular ve kullanılabilecek tüm hukuki araçların en etkili ve en yetkin şekilde kullanılması gerekir. Hukuki mücadele gelecek açısından önem taşımaktadır." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT