1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Hedef yılda 10 milyon Rus turist"
"Hedef yılda 10 milyon Rus turist"

"Hedef yılda 10 milyon Rus turist"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Rusya'dan Türkiye'ye yıllık 10 milyon turist getirme hedefleri olduğunu bildirdi. 

A+A-

Yayman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatil denince akla gelen ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini söyledi.

Türkiye'nin dünyada sayılı plajları bulunduğunu, doğal güzelliğiyle göz kamaştıran koylara, huzur dağıtan yaylalara ve macera tutkunları için çok  güzel yerlere sahip olduğunu belirten Yayman, özellikle yabancı turistlerin buralara daha çok rağbet gösterdiğini aktardı.

Ülkeye gelen turist sayısında son 10 yılda ciddi artış olduğunu kaydeden Yayman, "Hükümetimiz gerçekten turizm konusunda oldukça hassastır. Türkiye'nin turizmini korumak, geliştirmek ve tanıtma noktasında gerçekten ciddi çalışmalar yapıldı. Turist sayısını artırmak kadar bu sayıyı korumak da önemli. Bakanlığımız bu konuda gerçekten takdir toplamış projelere imza attı." dedi.

Türkiye-Rusya arasında geçen yıl istenmeyen bazı olayların yaşandığını ve bunun turizme oldukça olumsuz yansıdığını belirten Yayman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilen tarihi zirve sonrası iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin normalleştiğini ve bunun turizm sektörüne pozitif olarak yansıdığını hatırlattı.

 - Her yıl 5 milyon Rus turist geliyor

Rus turistleri Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Yayman, "Türkiye'ye her yıl Rusya'dan 5 milyon turist geliyor. Türkiye, dünyada en fazla turist alan altıncı ülke konumundadır. Rus kardeşlerimiz, dostlarımız Türkiye'ye geliyor burada kalıyorlar ve biz onları misafir etmekten çok mutluyuz. Geçen sene her iki halkın istemediği olaylar yaşandı. Bu kriz çok şükür Cumhurbaşkanımızın girişimi ile aşıldı." diye konuştu. 

Yayman, Rusya ile ilişkilerin her platformda olduğu gibi turizm noktasında da iyileştiğini, bakanlıklarının da normalleşen ilişkileri daha da pozitif hale getirmek için ciddi çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Türkiye'ye gelen turist sayısını her yıl artırmak istediklerini ve bu doğrultuda çalıştıklarını belirten Yayman, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz önümüzdeki yıl inşallah yine geçmişte olduğu gibi 5 milyon ve üstü turist bekliyoruz. Tabi ki bir anda ulaşılamayabilir bu hedefe. Bizim hedefimiz yine hiçbir şey yokmuş gibi Türkiye ile Rusya arasında beyaz bir sayfa açarak ilişkilerimiz 2014, 2015 yılında nasılsa, bunlardan daha büyük hedeflere gitmektir. Rusya'dan Türkiye'ye önce 5 milyon daha sonra 10 milyon turist getirme gibi bir hedefimiz var."

HABERE YORUM KAT