1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hem eğlence hem kazanç: Örgü
Hem eğlence hem kazanç: Örgü

Hem eğlence hem kazanç: Örgü

Havalar her geçen gün daha soğuk olmaya başladı. Sabah okula ve işe gitmek için kalktığımızda, elimizi attığımız giysi dolabımızda, gözümüz artık ince penye ve gömleklerden kalın kazak ve trikolara kaymaya başladı.

A+A-

Bu kış aylarında belki de en çok düşündüğümüz şeylerden birisi soğuktan korunmak. Termal kıyafetlerden, kalın botlara kadar birçok yöntemin yanında geçmişten bu yana vazgeçemediğimiz örgüler. Bu yıl geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi örgü yine çok revaçta.

orgu--(4).jpg

KIŞIN HOBİSİ ÖRGÜ ÖRMEK

Kışın örgü örmek, soğuktan korumanın yanında bu soğuk havalarda dışarıya çıkamayanlar için de vazgeçilmez bir etkinlik halini aldı. Soğukta, evden çıkamayan kadınlar ellerine aldıkları şişlerle örgü örmeye başladılar bile. Kışın atkıya, bereye, süvetere hatta hırkalara mağazalarda onlarca para vermektense çocukları ve eşleri için kışın soğuğunda sıcacık tutacak kışlık giyecekler örüyorlar. Kadınlar, örgü konusunda kendilerini öyle geliştirdiler ki mağazalarda fabrikasyon ürünlere taş çıkaracak ürünler örüyorlar.

HİÇ BİLMEYENLER BİLE ÖRGÜ ÖREBİLİR

orgu--(2).jpgMağazalarda gördüğünüz severek ve çok beğenerek aldığınız alırken de bir sürü para verdiğiniz o hırkaları kışın sizde yapabilirsiniz. Hiç örgü bilmeyenler için dahi güzel ve açıklayıcı modellerin olduğu anlatımlı örgü dergileri bulunuyor. Bu dergiler sayesinde artık hiç örgü örmeyi bilmeyen kadınlar bile ortaya güzel ürünler çıkarabiliyor. Mağaza gezerek herkesin üzerinde olan benzer bir hırkayı kendinize alıp mutlu olmaktansa her detayı ile kendiniz uğraşıp ve istediğine göre yapabiliyorlar. Eviniz, kendiniz ya da sevdikleriniz için özellikle uzun kış geceleri bunun için en ideal zamanlar.

İNTERNET SAYESİNDE ÖRGÜ ÖRMEK DAHA KOLAYLAŞTI

İnternetin yaygınlaşması hayatımıza birçok kolaylık da getirdi. Örgü örmekte internet sayesinde daha da kolaylaştı. Nasıl örgü öreceğinizi anlatan, örgü modelleri için çeşitlerin olduğu birçok site var. Bazı sosyal medya paylaşım sitelerinde de kadınlar yaptıkları, ürettikleri faydalı modelleri paylaşmaya başladı.

Örgü denince akla sadece atkı, bere gelmesin. Soğuk kış günlerinde sıcacık bir battaniyenin altında kitap okumak, televizyon izlemek isteyen kadınlar artık battaniyelerini de örmeye başladı. Son yıllarda da moda olan örgü battaniyeler kadınların örmeyi en çok tercih ettiği şeylerden birisi haline geldi.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT