1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Himmet paralarıyla 12 milyonluk vergi vurgunu
Himmet paralarıyla 12 milyonluk vergi vurgunu

Himmet paralarıyla 12 milyonluk vergi vurgunu

Konya'daki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında GESAV ile Mevlana Üniversitesinin banka hesaplarında yapılan incelemede, 12 milyon liralık "himmet parası" ile vergi kaçakçılığı yapıldığı tespit edildi.

A+A-

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu, kayyum heyetinin atandığı Gevher Sultan Eğitim, Araştırma, Kültür ve Sağlık Vakfı (GESAV) ile Mevlana Üniversitesinin banka hesaplarını inceleyerek rapor hazırladı.

Raporda, FETÖ/PDY yöneticisi ve mensubu olduğu ileri sürülen M.Y.G'nin, GESAV'ın kurucusu olduğu ve Mevlana Üniversitesi mütevelli heyeti başkanlığı yaptığı belirtildi.

FETÖ/PYD'nin gelirlerini tefecilik ve diğer ticari alanlarda işleterek örgüte kazanç sağladıkları öne sürülen, aralarında M.Y.G'nin de bulunduğu kişilerin aklama incelemelerinin devam ettiği kaydedildi.

M.Y.G'nin kendisi ve ortak yönetici olduğu çalışanları vasıtasıyla "himmet, burs, kurban, zekat ve fitre" adı altında yardım topladığının belirlendiği aktarılan raporda, GESAV ve Mevlana Üniversitesi defter kayıtları dikkate alındığında M.Y.G'nin, şirketi aracılığıyla üniversiteye yaptığı 17 milyon liralık bağış araştırıldı.

Himmet paralarıyla vergi kaçakçılığı iddiası

M.Y.G'nin sahibi olduğu şirketi aracılığıyla vakfa ve üniversiteye bağışlanan tutarların devamlılık arz etmesi ve yüksek olması dikkati çekti.

Şahsi banka hesapları aracılığıyla toplanan himmet paralarını, kayıtlarına intikal ettirdiği şirketi aracılığıyla üniversiteye bağışladığı ileri sürülen M.Y.G'nin, bu yolla 12 milyon lirayı şirketin vergi matrahından düşürdüğü iddia edildi.

Bu şekilde himmet paralarına yasal kılıf kazandırıldığı ve şirkete vergi avantajı sağlanarak devletin kayba uğratıldığı belirtildi.

 

 

HABERE YORUM KAT