1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Hükümet Felluce'de sivillerin bölgeden çıkışını sağlamadı'
'Hükümet Felluce'de sivillerin bölgeden çıkışını sağlamadı'

'Hükümet Felluce'de sivillerin bölgeden çıkışını sağlamadı'

Irak Türkmen Cephesi Başkanı olan Salihi, "Hükümet, Felluce'deki sivillerin bölgeden çıkışını henüz sağlamadı. Bu insanlar, DAEŞ ile Irak güçlerinin hava bombardımanı arasında kalmış durumda." dedi.

A+A-

Irak Meclisi İnsan Hakları Komitesi Başkanı Erşet Salihi, Felluce'nin DAEŞ'ten kurtarılması operasyonlarında rastgele hava saldırıları düzenlenmesi sebebiyle çok sayıda sivilin zarar gördüğünü belirtti.

Salihi, Iraklı güçlerin 23 Mayıs'ta başlattığı Felluce operasyonuna ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Felluce'de yaklaşık 50 bin sivilin yaşadığını hatırlatan Salihi, bir yandan DAEŞ baskısı diğer yandan rastgele düzenlenen hava saldırılarından dolayı bölge halkının zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini ifade etti.

Aynı zamanda Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı olan Salihi, "Hükümet,Felluce'deki sivillerin bölgeden çıkışını henüz sağlamadı. Bu insanlar, DAEŞ ile Irak güçlerinin hava bombardımanı arasında kalmış durumda." dedi.

"Rastgele saldırılar, sivillerin hayatına mal oluyor"

Salihi, Irak güçlerinin Felluce'de hem karadan hem de havadan zaman zaman doğru hedefi belirlemeden rastgele saldırı düzenlediğini savunarak, bu durumun da oradaki sivillerin hayatına mal olduğunu dile getirdi.

Sivil kayıpların artmasından endişe duyduğunu belirten Salihi şunları kaydetti:

"Felluce'deki siviller için çıkış yolunun sağlanamaması ve rastgele hava saldırılarının Musul ve Telafer'deki operasyonlarda da tekrarlanmasından korkuyor ve ciddi kaygı duyuyoruz. Telafer halkının bölgeyi şimdiden terk etmesi daha iyi olacak."

HABERE YORUM KAT