1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İBB taziye anı defterine destek mesajları yağdı
İBB taziye anı defterine destek mesajları yağdı

İBB taziye anı defterine destek mesajları yağdı

Kanlı hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde İstanbul Büyükşehir Belediye binası önünde şehit düşen 17 vatandaşımız adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası içerisinde taziye anı defteri açıldı.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla İBB binası içerisinde taziye anı defteri açıldı. Hain darbe girişiminin ardından Başkan Topbaş, dünyadaki mevkidaşlarına mektup göndererek, hain darbe girişimiyle ilgili bilgi vermişti. Bir yandan Başkan Topbaş'ın mektubuna cevaplar gelirken, diğer yandan da yabancı ülkelerin İstanbul'daki temsilcileri İBB taziye anı defterine taziye ve destek mesajlarını yazdı.

Pazartesi gününden bu güne 41 yabancı ülke temsilci ve başkonsolosu, Başkan Topbaş'a ve tüm Türkiye'ye taziye mesajlarını sundu. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin başkonsolosları ile Vatikan Temsilcisi, Ortadoğu ve Türk dünyasının önde gelen ülkelerinin aralarında yer aldığı temsilciler, Türk halkını ve devletini darbe girişimini büyük bir cesaretle püskürtmelerinden dolayı kutladı.

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. (Chuck) Hunter'in Türkçe olarak bitirdiği, "Geçmiş olsun ve Türkiye'nin başı sağ olsun" taziye mesajında, "Kalkışmayı şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarınızın yasını tutuyoruz. Türkiye'nin bir dostu ve müttefiki olarak sizlerle omuz omuzayız. İlişkilerimizin ancak ve ancak daha iyiye gittiğini görmeyi umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakovic de bizzat İBB binasına gelerek Başkan Topbaş'la görüşmüş, akşam saatleri önünde de Saraçhane'de tutulan demokrasi nöbetine katılmıştı.

İBB taziye anı defterine destek mesajları yağdı

İBB taziye anı defterine destek mesajları yağdı

HABERE YORUM KAT