1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İçişleri Bakanı Soylu: Kılıçdaroğlu aslında gizli Evetçilerden
İçişleri Bakanı Soylu: Kılıçdaroğlu aslında gizli Evetçilerden

İçişleri Bakanı Soylu: Kılıçdaroğlu aslında gizli Evetçilerden

İçişleri Bakanı Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, "Gaf olsa iyi gafın da kendine göre bir açıklaması var bu memlekette. Aslında gizli Evetçilerden." dedi.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pazar Belediyesi'nde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın selamını iletti.

Bakan Soylu, "Bir gün anarşizmle bizi terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün anarşizmle bizi terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün uluslararası sermaye 'patron biziz' diye bizi terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün ezanlarımızı kısarak bizi terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün bizi mesleklerimiz üzerinden ayırarak terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün etnik kökenler üzerinden bizi ayırarak, bir gün düşüncelerimiz, inançlarımız üzerinden bu güzel milleti ayırarak terbiye etmeye çalıştılar." diye konuştu.

"Bu milleti Alevi, Sünni diye birbirine düşürdüler"

Onlar darbeleriyle bizi korkutmaya çalıştılar. Onlar yüzde 70 devalüasyon yapıp bir gecede bu ülkeyi yüzde 70 fakirleştirdiler, onlar bu ülkede çocuklarımızı sağcı, solcu diye birbirine düşürdüler. Bu milleti Alevi, Sünni diye birbirine düşürdüler, bu milleti Kürt, Türk diye birbirine düşürüp, milletin geleceğini karanlığa doğru atmak istediler, ama bu millet her seçim geldiğinde, her sandığa gittiğinde onlara şiddetle, silahla, zorlukla mukabele etmedi, reyle, oyla, demokrasiyle, sandıkla mukabele etti." 

Soylu, HDP'nin 7 Haziran'dan sonraki tavrına değinirken de "Cumhurbaşkanımızın talimatı açık ve nettir. Başbakanımızın direktifleri açık ve nettir. Bakanlarımızın bu konudaki çalışmaları açık ve de nettir ve herkes büyük bir gayreti ortaya koymaktadır. Güvenlik görevlilerimiz, askerimiz, polisimiz, jandarmamız, her biri herkes bir yeminin altına imza attı, biz bu PKK terör örgütünün adını bir daha bu ülkede duyulmayacak şekilde silip ortadan kaldıracağız." diye konuştu.

"Bunları ben anlatacağıma Kılıçdaroğlu daha iyi anlatıyor"

Soylu, yargıya ve parlamentoya dönük eleştirilere de cevap verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Soylu, "Bunları ben anlatacağıma Kılıçdaroğlu daha iyi anlatıyor. Gaf olsa iyi gafın da kendine göre bir açıklaması var bu memlekette. Aslında gizli Evetçilerden." ifadesini kullandı.

Milletin değerlerine saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Soylu, yeni sistemin uzlaşmacı bir sistem olduğuna işaret etti.

Soylu, Milliyetçi Hareket Partisi ile ittifak kurduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bir adım biz attık, bir adım onlar attılar. Teşekkür ediyoruz ki bir yerde uzlaştık ve milletimizin önüne bir anayasa getirdik. Bir sistem problemini kaldırabilmek için anayasa değişikliğini getirdik. Hani Kılıçdaroğlu'nun anlattığı varya başbakan ayrı partiden, cumhurbaşkanı ayrı partiden, kavga etmesinler, bu ülke zaman kaybetmesin. 'Bu ülkede hükümet kurulacak mı, kurulmayacak mı, kimse endişe etmesin, 5 yıl boyunca ruhsatı alan yoluna devam etsin' diye bunu söyledik. Peki ifade etmek istiyorum ki Kılıçdaroğlu kiminle ittifak kurdu. Bir taraftan PKK ile kurdu, bir taraftan da FETÖ ile kurdu değil mi?"

"Bu nasıl genel başkan oldu?" ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

"Kasetle oldu. Peki iki gün önce Trabzon'da konuşan Deniz Baykal kasetle gitti, değil mi? Peki kaseti kim yapmıştı? Peki FETÖ ile niçin şimdi kol kola? Bir ya korkuyor ya diyetini ödüyor veya esirdir. Bu kadar basit. Bu kadar çok açık bir şekilde ortadadır bu. Şimdi söylüyorum, sabah da söyledim, öğlen de söyledim. Sayın Baykal, bu kumpası sana kimin kurduğunu merak ediyorsan, Kılıçdaroğlu ile kol kola gel İçişleri Bakanlığına, biz sana bu kumpasın sana nasıl kurulduğunu, kimler tarafından kurulduğunu gösterelim. Gel bakalım, kol kola geleceksin, ama Kılıçdaroğlu ile kol kola geleceksin. Sana nasıl bir kumpas kurulduğunu ve şimdi onun kimlerle beraber olduğunu, nasıl adım atıldığını orada kumpas kurulduğu zaman sen kendin çözeceksin zaten. Şimdi bir şey daha söylemek istiyorum; Peygamber efendimizi ağzına alıyor, bakın ve başka bir şey var. Güya bize bir büyük gücü göstererek, bir siyasi zafiyeti ortaya çıkartmaya çalışacak. Adam ilk önce aynaya bakar. Zafiyet denilince bir aynaya bakar."

HABERE YORUM KAT