1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İkinci el araçta yeni dönem
İkinci el araçta yeni dönem

İkinci el araçta yeni dönem

İkinci el otomobil satışlarında kayıt dışı alışverişler sonuncunda yaşanan mağduriyetleri ve yaşanan vergi kaybını önlemek üzere harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, galerici olmayanlara 3 araç satma sınırı getirdi.

A+A-

İkinci el araç satışlarına dair merakla beklenen düzenleme tamamlandı. Artık noterde elden para dönemi kalkıyor. Galerici olmayanlara ise '3 araç satma' sınırı getirildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el araçlarla ilgili düzenlemeyi bitirdiklerini ve dün itibariyle başbakanlığa sevk ettiklerini açıkladı. Tüfenkci, ikinci el piyasasından boşluk olduğunu söyleyerek, “Hangi vasıflardaki insanlar bu işi yaparlar yönetmelikle onu ifade etmeye çalıştık. Araç temiz diye ifade edildiyse bunun garantisini vermek zorunda. İşi oto alım satım olmayanlara da sınır getiriyoruz. Bu işin ticaretini yapmayan bir vatandaşsanız alıp satabileceğiniz araç sayısı 3 olmalı. Daha fazla alıp satıyorsan bu işin ticaretini yapıyorsun demektir. Kayıt dışılığı önlemek gerekiyor.” şeklinde konuştu.  Tüfenkci, ayrıca bu işi yapanlara ise yetki belgesi şartı ve araçlara ise ekspertiz zorunluluğu getirdiklerini söyleyerek “Taşıt teslim düzenleme şartı getiriyoruz. Araçların tanıtım kartı olacak. Eğer bu araç hasarlıysa hasarlı olarak belirtilecek. Çünkü satan adam garanti vermeli. Merdiven altlarında sokak aralarında belli bir fiziki şartı taşıyan yerlerde bu satışın yapılmaması gerekiyor.” diye konuştu. 

AÇIK OTOPARKTA SATIŞA DÜZENLEME

Açık otoparklardaki satışlara da düzenleme getirdiklerini ve artık alışverişlerde paranın bankaya yatacağına değinen Tüfenkci, “Açık otoparklarda da satış yapılıyor. Oraların düzenlenmesi, güvenlik kamerası, engelliler için ortak alanların bulunması gerekiyor. Taşıt bedellerini elektronik sistem üzerinden ödeme kolaylığı getiriyoruz. Alıcı ben parayı önceden ödersem ya aracı alamazsam diye endişeler var. Takasbank aracılığıyla bunu çözeceğiz. Bankaya para yatıracaksınız, noterde işlem gerçekleştiği an para size geçecek ama noterde işlem yapmazsanız para tekrar sahibine geri gidecek.” şeklinde konuştu. 

whatsapp-image-2017-05-18-at-13.52.37-001.jpg

GALERİCİLER DEĞİŞİKLİKTEN MEMNUN

Yapılan değişikliğin son derece olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Abazlar Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Abaz, “Korsan araç alıp satanlar işini usulüne uygun yapan galericilere engel oluyorlardı. 45 liralık bir araç vergileriyle birlikte bizlere 47 bin liraya mal oluyorken, korsan olarak araç satanlar bu paraları ödemediklerinden haksız rekabet oluşuyordu. Bu da galerici esnafına çok büyük zarar veriyordu. En önemlisi de ülkemize zarar veriyordu. Herhangi bir vergi kaydı olmadığından ülkemiz büyük bir gelir kaybına uğruyordu. Bundan sonra yıl içinde 3’ten fazla araç satanlara caza uygulanacak. Böylece büyük bir vergi kaybı da önlenmiş olacak. Korsan olarak yapılan alım satımlarda aracın kilometresinin düşürülmesi, aracın hasarlı olup söylenmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabiliyordu. Vatandaş sonrasında karşısında bir muhatap bulamıyordu. Bu düzenlemeyle bu tür olumsuzlukların da önüne geçilecektir. Bu nedenle de işini dürüst bir şeklide yapan vergisini veren esnaflar olarak bu değişikliği son derece olumlu karşılıyoruz.” İfadelerini kullandı.

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT