1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İKV'den Avrupa Günü mesajı
İKV'den Avrupa Günü mesajı

İKV'den Avrupa Günü mesajı

İKV Başkanı Zeytinoğlu:- "Giderek fay hatlarının keskinleştiği ve gerilim noktalarının arttığı günümüz dünyasında AB'nin, Türkiye'yi de yanına alarak güçlenmesi ve tüm dünyaya önemli bir mesaj vermesi gerekiyor"- "Türkiye'nin üyeliği önündeki suni engelle

A+A-

İSTANBUL (AA) - İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, giderek fay hatlarının keskinleştiği ve gerilim noktalarının arttığı günümüz dünyasında AB'nin, Türkiye'yi de yanına alarak güçlenmesi ve tüm dünyaya önemli bir mesaj vermesi gerektiğini belirtti.

Zeytinoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tüm Avrupa’nın 9 Mayıs Avrupa Gününü kutlayarak, Avrupa değerlerinin bugün her zamankinden de fazla anlamlı ve geçerli olması gerektiğini kaydetti.

İKV’nin, İstanbul AB Bilgi Merkezi olarak konser, konferans ve forumlar ile Avrupa Günü'nü tüm hafta boyunca kutladığını bildiren Zeytinoğlu, dünyanın sancılı bir değişim ve dönüşüm döneminden geçmekte olduğunu, bu dönemde AB’nin, bir barış ve demokrasi projesi olarak varlığının büyük önem taşıdığını vurguladı.

Dünyanın giderek globalleştiğini ve dünyanın her bir ucunun birbiriyle daha fazla bağlantılı hale gelirken, gerilim ve fay hatlarının da giderek belirginleştiğini aktaran Zeytinoğlu, ABD’nin, Başkan Donald Trump ile birlikte çok taraflı liberal dünya düzenini sarsacak adımlar atmasının AB gibi yapılanmaları da zor bir durumda bıraktığını kaydetti.

Zeytinoğlu, "(ABD'nin) İklim değişikliği ile ilgili Paris Anlaşması, Trans-Pasifik Ortaklığı ve Trans-Atlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı gibi girişimlerden çekilmesine son olarak İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi de eklendi. Bilinen parametreleri değiştiren ve güçler dengesinde çalkantılara yol açacak bu adımlar karşısında AB’nin bir barış, demokrasi ve iş birliği projesi olarak güçlü bir şekilde devam etmesi büyük önem taşıyor. Nitekim ABD Başkanı Trump’ın dünkü açıklamasına karşı Avrupa Komisyon Başkan Yardımcısı ve Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin nükleer anlaşmanın arkasında duran açıklaması, AB’nin uluslararası sorunların diplomatik ve barışçıl yöntemlerle çözümüne verdiği desteği ortaya koyuyor. Günümüz dünyasında bu tavır birleştirici olmalıdır." ifadelerini kullandı.


- "Türkiye’nin üyeliği önündeki suni engeller kaldırılmalı"


Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye ile AB ilişkilerinin zor bir dönemden geçmesine karşın önemini koruduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Giderek fay hatlarının keskinleştiği ve gerilim noktalarının arttığı günümüz dünyasında AB’nin, Türkiye’yi de yanına alarak güçlenmesi ve tüm dünyaya önemli bir mesaj vermesi gerekiyor. Bu mesaj 'AB değerlerine sadıktır ve bunları ayrımcılık yapmadan tüm aday ülkelere uygulamaktadır' olmalı. Türkiye’nin üyeliği önündeki suni engeller kaldırılmalı ve tüm aday ülkelere uygulanan kriterleri yerine getirdiği takdirde üye olacağına dair güçlü bir siyasi irade ortaya koyulmalı. Bu durumda Türkiye’nin de normalleşme sürecinde AB hedefi tekrar itici bir rol oynayacaktır. Türkiye’yi de içine almış bir birlik, günümüzün globalleşen dünyasında hala belirleyici, fark yaratıcı ve yön verici konumda olduğunu kanıtlayabilir."

AB ideali ve AB değerlerinin popülist hareketlerin panzehri olacağını vurgulayan Zeytinoğlu, çeşitli AB ülkelerinde yükselişte olan popülist akımların yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve otoriterlik gibi kavramlardan beslendiğini aktardı.

Zeytinoğlu, "AB idealine de karşı çıkan bu akımlar, Avrupa’nın son 70 yıldaki kazanımlarını da ortadan kaldırabilecek bir tehdit oluşturuyor. Bunlara karşı AB’nin, değerlerine sarılarak bu değerlerin din, dil, ırk ayrımı olmadan herkes için geçerli olduğunu uyguladığı politikalar ile kanıtlaması gerekiyor. Son olarak, aralarında eski cumhurbaşkanlarından Sarkozy’nin de (Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy) olduğu yaklaşık 300 ileri gelen Fransızın, Kur'an-ı Kerim'in bazı ayetlerinin değiştirilmesi yönündeki manifestosu, AB değerlerine bir karşı çıkış da içeriyor. AB’nin inandırıcı olabilmesi için böyle çıkışlara karşı, AB değerlerinin arkasında durması gerekli. Ancak bu tarafsız ve eşitlikçi tutumu sergileyebilirse yükselen popülizmin panzehri olabilir." ifadelerini kullandı.Etiketler :

HABERE YORUM KAT