1. HABERLER

  2. KONYA

  3. İlk Esnaf Örgütü Konya’da kuruldu
İlk Esnaf Örgütü Konya’da kuruldu

İlk Esnaf Örgütü Konya’da kuruldu

Selçuklu Sanayici İşadamları Serbest Meslek Mensupları Derneği(SELSİAD) tarafından “Ahîlik Haftası” münasebetiyle bir konferans gerçekleştirildi.

A+A-

SELSİAD Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Ahîlik konulu konferansta konuşmacı, KTO Karatay Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ; konu başlığı, “Ahîliğin Esnaf Örgütü Olarak İlk Selçuklu Başkenti Konya’da Kurulması”ydı. Ahîliğin, cömertlik, mertlik ve ticaret ahlâkı anlamına geldiğini belirten Küçükdağ, “Ahî Evran, 1227’de Alaeddin Keykubat zamanında Konya’ya geldi. Modern anlamda bir yapılanma oluşturdu. Neticede Ahîlik Esnaf Örgütü, ilk defa Konya’da ve ilk meslek teşkilatı olarak kuruldu” diyerek. Ahiliğin her sahada önemli bir örgütlenme olduğunu sözlerine ekleyerek kapsamlı bilgiler verdi.

İlk defa Karatay Üniversitesinde zorunlu ders olarak okutulmaya başlandı.

“Ahîlik öyle bir sistem kurmuş ki Anadolu’da o esnaf geleneğinin izleri hâlâ devam etmektedir” diyen Küçükdağ, Ahilik sisteminin unutulmuş taraflarıyla birlikte iş sahasında yeniden canlanması için KTO Karatay Üniversitesi’nde senato kararıyla, ‘Ahilik ve Meslek Ahlâkı Dersi’ni müfredatına eklediğini ve zorunlu ders olarak okutulmaya başlandığını, söyledi. “Bunun yanı sıra ‘Celâleddin Karatay Dersi’nin de zorunlu dersler arasına alınması, bu derslerden geçemeyen öğrencilerin, üniversiteden mezun olamayacak olmaları da üniversitenin kültürümüze ve Ahîlik anlayışına verdiği önemi göstermektedir” dedi. Ayrıca bu derslerin ilk defa KTO Karatak Üniversitesi’nde okutulmaya başlanıp zorunlu ders olarak kabul edildiğini vurguladı.

Geleceğin işadamları daha farklı olacak

Prof.Dr.Yusuf Küçükdağ, derslerin önem ve geleceğe yönelik getirilerinden bahsederek, “KTO Karatay Üniversitesi’nden bu zorunlu dersleri alarak yetişen öğrenciler, Ahîlik kültürünü özümseyerek ve teknik anlamda öğrenerek yetişecekler; geleceğin işadamları çok daha farklı olacaktır. Bu dersler emsal teşkil ederek Türkiyedeki bütün üniversitelerde okutulmalıdır” dedi.

Osmanlı Devletini Konyalılar kurdu

“İsmet Paşa Okulu’nun bahçesi o zaman zaviyenin merkeziydi. O yıllarda Konya dünyanın kültür merkeziydi. Konya kültürü çok köklü bir şehir. Osmanlı Devletini Konyalılar kurdu” diyerek Ahîlerin Osmanlı devletinin kuruluşunda yapılandırılmasındaki aktif rolünden; Edebalı’nın daha sonra Karamani Mehmet Paşa’nın ve Çandarlı Hayrettin Paşa’nın etkin oluşlarından bahsetti.
İlgiyle takip edilen konferans, soru ve cevapların ardından, dinleyici olarak programa katılan Konya’nın en kıdemli gazetecilerinden Gazeteci-Yazar İhsan Kayseri’nin, Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’a ve SELSİAD Genel Başkanı İsmail Hakkı Kolat’a son kitabı olan, “Mehmet Sıtkı Dede”yi hediye etmesiyle devam etti. Program Genel Başkan Kolat’ın Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ’a SELSİAD logolu çini tabak takdim etmesiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT