1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İMKANDER'den yetimlere yardım
İMKANDER'den yetimlere yardım

İMKANDER'den yetimlere yardım

A+A-

 İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) tarafından yetim çocukların olduğu 150 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulundu. 

Derneğin Gaziantep Şubesi Başkanı Sait Gökdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetim çocukları olan 150 aileye ramazan ayı dolayısıyla gıda kolileri dağıttıklarını belirtti. Gökdere, "Muhtaç ailelere yardım etmeye gidiyoruz, bakıyoruz ki gittiğimiz ailenin yanındaki komşusu daha da muhtaç. Amacımız bin aileye ulaşmak. Ramazan ayı boyunca 900 aileye gıda yardımında bulunduk." dedi.

Yurt içi ve yurt dışından da çeşitli derneklerin de kendilerine destek verdiğini aktaran Gökdere, yardımların bir kısmını Gaziantep merkezde bir kısmını Oğuzeli ilçesinde dağıttıklarını kaydetti.

Gökdere, "Hayırsever vatandaşlar bu konuda dernek olarak bizleri güvenli bir liman olarak görüyor. Çok şükür huzurluyuz. İlerlemiş yaşıma rağmen ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmekten yorulmuyorum." diye konuştu.

İMKANDER olarak Suriye'de 25 bin aileye yardım etmeyi hedeflediklerini söyleyen Gökdere, şu ana kadar 15 bin aileye ulaştıklarını belirtti. 

Gökdere, bu yıl bir ilki başlatarak Türkiye'de kendilerine ulaştırılan fitre ve zekatları Halep kentindeki Suriyelilere ulaştırdıklarını ifade etti.

- "Konteynerlerde yaşamak zorundayız"

İMKANDER'in yardımda bulunduğu, Küçük Sanayi Sitesi'nde (KÜSGET) Kunduracılar Sitesi yol güzergahında bulunan konteynerlerde yaşayan Fatma Muhammed (45), Suriye'deki iç savaştan bir yıl önce kaçıp Türkiye'ye sığındıklarını belirtti.

Maddi durumları olmadığı için konteynerde yaşamak zorunda olduklarını dile getiren Muhammed, şöyle devam etti:

"Bombalama sonucu 3 çocuğumu kaybettim. 15 yaşındaki oğlum çalışıp geçimimizi sağlıyor. Bu savaştan sonra ailemiz dağıldı. Şu anda 4 çocuğum var. Eşim hastanede tedavi görüyor. Zor durumdayız. Bir oğlum da 3 ameliyat geçirdi. Elektrik ve su parası verecek durumda olmadığımız için burada yaşamak zorundayız. Eşimin savaştan dolayı psikolojisi bozuldu."

Suriyeli Türkmen Ayşe Karaahmet da 2 ay önce eşinin Halep kentinde DAEŞ terör örgütü tarafından öldürüldüğünü söyledi.

5 çocuğunun yetim kaldığını belirten Karaahmet, "Eşimin annesi ve 5 çocuğumla beraber yaşıyorum. Babası hayatını kaybettikten sonra en küçük kızım dünyaya geldi. Burada sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla ayakta duruyoruz." ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT