1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiliz Müslüman aktivist Choudary'e hapis cezası
İngiliz Müslüman aktivist Choudary'e hapis cezası

İngiliz Müslüman aktivist Choudary'e hapis cezası

İngiliz Müslüman aktivist Choudary, terör örgütü DAEŞ'in propagandasını yaptığı ve örgüte destek çağrısında bulunduğu gerekçesiyle 5,5 yıl hapse mahkum edildi.

A+A-

İngiliz Müslüman aktivist Anjem Choudary, terör örgütü DAEŞ'in propagandasını yapmak ve örgüte destek çağrısında bulunmak suçundan 5,5hapis cezasına çarptırıldı.

Choudary, geçen temmuz ayında çıkarıldığı mahkemece, Haziran 2014-Mart 2015 arasında verdiği vaazlarda DAEŞ'e destek çağrısı yapmak ve örgüt propagandası yürütmekten suçlu bulunmuştu. Londra'daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi, 49 yaşındaki Choudary'e verdiği cezayı bugün açıkladı.

Mahkeme, Choudary'e DAEŞ'in propagandasını yapmak ve örgüte destek çağrısında bulunmak suçundan 5 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Choudary’nin yanı sıra aynı suçtan yargılanan arkadaşı Muhammed Mizanur Rahman'ın da (33) aynı cezayı aldığı bildirildi.

Şiddete karışması

Choudary ile ilgili iddianamede "DAEŞ’in 'iyi bir şey' olduğunu düşünmenin veya bunu başkalarına söylemenin yasa dışı olmadığı ancak örgüte destek verilmesi çağrısında bulunmanın suç teşkil ettiği" ifade edilmişti. Choudary ise ifade özgürlüğü hakkını kullandığını savunmuştu.

2014’te beş arkadaşıyla DAEŞ'e bağlılık yemini ettiği öne sürülen Choudary'nin, 7 Temmuz 2005'teki Londra saldırılarının failleriyle de bağlantılı olduğu iddia ediliyordu. Ancak herhangi bir terör veya şiddet eylemine karıştığı tespit edilemeyen Choudary, terör örgütüne destek çağrısı yapmaktan suçlu bulunmuştu. Choudary'nin 500'den fazla İngiliz'in DAEŞ'e katılmasına neden olduğu iddia ediliyor.

HABERE YORUM KAT