1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngilizler skandal 'bebek' yasasını onayladı
İngilizler skandal 'bebek' yasasını onayladı

İngilizler skandal 'bebek' yasasını onayladı

Birleşik Krallık'ta kalıtsal hastalıklarla dünyaya gelen bebeklerin sağlıklı olarak dünyaya gelmesi gerekçesiyle skandal bir yasa tasarısı onaylandı.

A+A-

Birleşik Krallık'ta iki anne ve bir babadan doğacak olan '3 ebeveynli bebek' uygulaması için başvuran doktorlara, hükümetten onay çıktı. Şubat 2015'te Birleşik Krallık'taki Avam Kamarası'nda onaylanan 3 ebeveynli ilk bebek 2017 yılında doğacak. Kilisenin 'etik' olmadığı için karşı çıktığı 3 ebeveynli bebek, uzmanlara göre büyük bir skandal olarak değerlendiriliyor.

İki anne bir baba

Birleşik Krallık'ta doğumla ilgili yönetmelikleri belirleyen komisyon, "iki anne ve bir babadan olacak" tüp bebekleri onayladı. İngiltere'nin Newcastle şehrinde bir doktorun başvurusu ile uygulamaya konulması onaylanan 3 ebeveynli bebek projesinin temel gerekçesi 'kalıtsal hastalıklar' ile dünyaya gelen bebeklerin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini sağlamak.

Sağlık gerekçesi ile böyle bir adımın atılması, ahlaki açıdan büyük olumsuzluklara yol açabilir. Doğal şekilde olduğu zaman anne ve babanın hücreleri ile dünyaya gelen bir bebeğe, üçüncü bir kişinin hücresinin dahil edilmesi, etik manada bir yozlaşmaya ve toplumsal skandallara sebep olabilir.

3 ebeveynli çocuk ne manaya geliyor?

Kalıtsal hastalıklarda hastalığı taşıyan kişi genelde anne oluyor. 3 ebeveynli bebek yöntemi ile, annenin hastalık taşıyan mitokondrileri, '3'üncü ebeveyn' olarak belirtilen kişiden alınan sağlıklı mitokondrilerle değiştiriliyor. Ancak mitokondrilerin kendi DNA'sı bulunuyor.

3'üncü ebeveynden alınacak yumurta, annenin yumurtası ve babanın spermi ile toplam 3 kişiden sağlıklı bir bebek oluşturuluyor.
 

  • İngilizler Şubat 2015'te onaylamıştı
  • Avam Kamarası'ndaki oylamada, 382 milletvekili uygulamaya onay verirken, 128 kişi red oyu kullandı.
  • Avam Kamarası'nın onayladığı bu teknik, Birleşik Krallık'ta kiliselerin tepkisini çekti.

 

3 ebeveynli ilk bebek

Üç farklı ebeveynin DNA'sına sahip ilk bebek geçtiğimiz Eylül ayında hiçbir yasal sınırlamanın olmadığı Meksika'da dünyaya geldi.

İngiltere de 3 ebeveynli bebek yasasını onaylayarak tepki çeken bu uygulamanın önünü açmış oldu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT