1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İngiltere Parlamentosu "Trident"in yenilenmesini onayladı
İngiltere Parlamentosu "Trident"in yenilenmesini onayladı

İngiltere Parlamentosu "Trident"in yenilenmesini onayladı

A+A-

İngiltere Parlamentosu, İskoçya'da bulunan "Trident" nükleer silah programındaki denizaltıların yenilenmesine onay verdi.

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaklaşık 6 saat süren oturumun ardından İngiliz vekiller, ülkedeki nükleer füze taşıyan denizaltı filosunun yenilenip yenilenmemesiyle ilgili oylamaya gitti. Oylamada, 472 milletvekili denizaltıların yenilenmesine onay verirken, 117 milletvekili karşı yönde oy kullandı.

Parlamentoda oturum boyunca ülke güvenliği ile nükleer silah kullanımına ilişkin tartışmalar gerçekleşti.

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri ve Başbakan Theresa May, "Trident"in ulusal güvenlik için gerekli olduğunu savunarak, "Savunmamızı gevşetmeyi göze alamayız. Nükleer tehdit ortadan kalkmadı. Tek olan şey, bu tehditin arttığıdır. Ulusal güvenliğimizden ödün veremeyiz." dedi.

Oturumda söz alan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon da Başbakan May gibi, dünya genelinde nükleer tehditlerin giderek büyüdüğüne dikkati çekti.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nde ise nükleer silah programına ilişkin derin görüş ayrılıkları yaşandı. 

Savaş karşıtı görüşleriyle bilinen partinin Genel Başkanı Jeremy Corbyn, nükleer silah kullanımına ilişkin duruşunu hatırlatarak, uluslararası ilişkileri ele almanın meşru yolunun toplu katliamlar tehditinden geçmediğini savundu. Ancak İşçi Partili çok sayıda vekil, Corbyn'e karşı çıkarak, nükleer silahları taşıyan denizaltıların yenilenmesinden yana oy verdi.

İngiltere Parlamentosu'ndaki üçüncü büyük parti olan ve 54 milletvekili bulunan İskoç Ulusal Partisi (SNP) de nükleer silahların ahlaki olmadığını savunarak, filonun yenilenmesine karşı duruş sergiledi.

Bu arada nükleer silah ve savaş karşıtı gruplar da oturumun başlamasıyla tarihi parlamento binası önünde protesto gösterisi yaptı.

 

"Vanguard" denizaltılarında taşınan "Trident" füzelerinden oluşan Birleşik Krallık'ın nükleer silah sistemi, İskoçya'nın batı sahilindeki Faslane Deniz Üssü'nde duruyor. Filoyu yenilemenin yaklaşık 30 milyar sterline mal olması ve yeni filonun 2030'lu yılların başında devreye alınmış olması öngörülüyor.

Nükleer silah karşıtları, daha fazla nükleer silah için hükümetin para harcamasından rahatsızlık duyduğunu bildirirken, hükümetin nükleer silahlar yerine ulusal sağlık sistemi gibi kamu hizmetlerine para harcaması gerektiğini vurguluyor.

 

HABERE YORUM KAT