1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere'nin aşırılıkla mücadele programı mahkemelik oldu
İngiltere'nin aşırılıkla mücadele programı mahkemelik oldu

İngiltere'nin aşırılıkla mücadele programı mahkemelik oldu

İngiliz hükümetinin daha çok Müslümanları hedef almakla eleştirilen aşırı akımlarla mücadele programına karşı hukuk mücadelesi başlatıldı.

A+A-

İngiliz hükümetinin daha çok Müslümanları hedef almakla eleştirilen aşırı akımlarla mücadele programı mahkemeye taşındı.

Başbakan Theresa May'in içişleri bakanlığı döneminde hazırlanan ve yürürlüğe giren "Prevent" ("Önle") adlı programın mağdurlarından Dr. Salman Butt, programa karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Başvurusu Yüksek Mahkeme tarafından kabul edilen Butt’ın davası Londra’da bugün görülmeye başlandı. İçişleri Bakanlığına karşı açılan dava, Prevent uygulamasını hedef alması bakımında bir ilk niteliğinde.

Butt'ın avukatı Saimo Chahal yaptığı açıklamada davanın Prevent'in özellikle yüksek öğrenim kurumlarındaki uygulanışına derinlemesine bakılmasını sağlayacağını belirterek, "Hükümet 'aşırılığın' pratikte işlerliği olan ve amacına uygun güvenilir bir tanımını yapabilmiş değil." görüşünü dile getirdi.

Hükümetin, dini muhafazakarlık ile şiddete başvuran aşırılık arasında kurduğu bağlantının kanıtlanmış olmadığını vurgulayan Chahal, "Dr. Butt gibi masum insanlar bu ağın içine çekiliyor ve hedef haline getiriliyor. Bu ne adil, ne de kabul edilebilir." ifadelerini kullandı. 

Müslümanlar hedefte

Son nüfus sayımına göre 2 milyon 800 bin Müslümanın yaşadığı İngiltere’de terör ve aşırılıkla mücadele uygulamaları kapsamında Müslümanların odağa alınması sivil toplum örgütlerince eleştiriliyor.

Prevent programı, hükümetin en çok tepki çeken uygulamaları arasında yer alıyor. Programın, üniversiteler dahil bütün eğitim kurumlarının yöneticilerini ve öğretmenlerini öğrencileri ihbar etmeye zorladığı savunuluyor.

Öğrencinin okuduğu bir kitap, derste dile getirdiği bir görüş veya sınavda yazdığı bir cümle Prevent programı çerçevesinde soruşturmaya konu olabiliyor.

HABERE YORUM KAT