1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere'nin dev uçak gemisini Türkiye satın aldı
İngiltere'nin dev uçak gemisini Türkiye satın aldı

İngiltere'nin dev uçak gemisini Türkiye satın aldı

İngiliz donanmasının son uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda halinde kullanılmak üzere Türkiye’ye satıldı

A+A-

İngiliz donanmasının son uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda halinde kullanılmak üzere Türkiye’ye satıldı.

İngiltere'nin son uçak gemisini Türkiye satın aldı İngiltere’nin Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete soktuğu 210 metre uzunluğunda, 22 bin ton ağırlığındaki uçak gemisi HMS Illustrious, Portsmouth limanından Türkiye’ye doğru yola çıktı.

İngiltere'nin son uçak gemisini Türkiye satın aldı Bir Türk şirketi tarafından sökülüp hurda olarak kullanılmak üzere 2 milyon 100 bin sterline satın alındığı belirtilen HMS Illustrious, İngiltere’nin tek uçak gemisiydi.

 İngiltere'nin son uçak gemisini Türkiye satın aldı 2014 yılında hizmetten alınan gemi 1990’lı yıllarda Bosna ve Irak’taki uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynamıştı. 

32 yıl görevde kalan ve 1 milyon deniz miline yakın yol yapan uçak gemisinin müze veya otel yapılması da gündemdeydi ancak İngiliz savunma bakanlığı geminin bakım masraflarının yüksekliğini gerekçe göstererek bu yöndeki talepleri geri çevirdi.

İngiltere'nin son uçak gemisini Türkiye satın aldı Şu anda aktif uçak gemisi kalmayan İngiliz donanması için HMS Queen Elizabeth ve HMS Prince of Wales adları verilen iki yeni uçak gemisinin inşası sürüyor. Her ikisi de 2020 yılında aktif hizmete alınması beklenen gemilerden HMS Queen Elizabeth’in 2017 başında denizde test sürüşüne başlayacağı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT