1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak 'Ahvar' bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor
Irak 'Ahvar' bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor

Irak 'Ahvar' bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor

Irak, güneyindeki "Madan" diye bilinen Bataklık Araplarının yaşadığı, suda yüzen evlerin bulunduğu "Ahvar" bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor.

A+A-

Irak, güneyindeki "Madan" diye bilinen Bataklık Araplarının yaşadığı, suda yüzen evlerin bulunduğu "Ahvar" bölgesinin dünya turizmine açılmasını istiyor.

AA muhabirine konuşan Irak Meclisi Turizm ve Eserler Komitesi Başkanı Ali Maliki, Ahvar bölgesinin dünya miras listesine eklendiğini anımsatarak, "Ahvar'ın dünya turizmine açılmasını istiyoruz. Bunun sağlanması için hükümet ve Birleşmiş Milletler'in (BM) buraya daha fazla suyun taşınması için üzerine düşeni yapması lazım." dedi.

"Ahvar, Ortadoğu ve Batı Asya'nın en büyük bataklık bölgesidir"

"Ahvar, birinci derece turizm bölgesidir." diyen Maliki, "Buraya yatırımcıları teşvik ederek, su ortasında yüzen evlerin dünya turizmine kazandırılmasını sağlayacağız. Yatırım yapanlara da bir takım kolaylıklar tanıyacağız ve aynı zamanda turistik dinlenme tesislerinin inşa edilmesini de isteyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Amara kenti Çevre Dairesi Müdürü Muhsin Aziz de "Ahvar'da 12'si nadir olmak üzere 40 çeşit kuş bulunuyor. Ahvar, aynı zamanda Ortadoğu ve Batı Asya'nın en büyük bataklık bölgesidir." şeklinde konuştu.

Ahvar, Irak'ın Basra, Amara ve Nasiriyye kentlerindeki Dicle Nehri havzasında yer alıyor. Çok sayıda suda yüzen sazdan yapılmış evlerin bulunduğu ve Bataklık Araplarının yaşadığı üç kenti kapsayan Ahvar bölgesinin yaklaşık 20 bin kilometrekarelik yüz ölçümü bulunuyor.

HABERE YORUM KAT