1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak güçleri stratejik öneme sahip Selam Hastanesini DEAŞ'tan kurtardı
Irak güçleri stratejik öneme sahip Selam Hastanesini DEAŞ'tan kurtardı

Irak güçleri stratejik öneme sahip Selam Hastanesini DEAŞ'tan kurtardı

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin Musul kent merkezinin doğusunda yer alan stratejik öneme sahip Selam Hastanesi'ni terör örgütü DEAŞ'tan kurtardığı bildirildi.

A+A-

Musul Operasyonları Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarallah, yaptığı açıklamada, "Ordu ve Federal Polis Gücü'nün ortak operasyonu sonucu Selam Hastanesi DEAŞ'tan alındı." ifadesini kullandı. 

Selam Hastanesi'nin yanı sıra bölgedeki Tıp Koleji ve Şifa Hastanesi'nin de DEAŞ'tan temizlendiğini aktaran Yarallah, kurtarılan binalara Irak bayrağı çekildiğini duyurdu.

Kentin en önemli 5 hastanesi arasında yer alan Selam Hastanesi, geçen aralık ayında güvenlik güçleri tarafından alınmaya çalışılmış ancak DEAŞ militanlarının yoğun saldırısı sonucu Irak güçleri çekilmek zorunda kalmıştı.

DEAŞ mali sıkıntı içinde

Öte yandan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sorumlusu Said Memozini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DEAŞ'ın kent içerisindeki durumunun her geçen gün zorlaştığını, eskisi gibi militanlarına maaş ödeyemediğini savundu.

Memozini, DEAŞ'ın daha önce her militanına yaklaşık 800 dolar maaş verdiğini belirterek, "DEAŞ şu anda militanlara aylık sadece 80 dolar civarında ödeme yapıyor. Mali olarak büyük sıkıntı içerisindeler." diye konuştu.

Irak güçleri Dicle Nehri'ne çok yakın

Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Talip Şigati, Musul'un doğusunda düzenlediği basın toplantısında, "Kentin kurtarılmasına yönelik sürdürülen operasyonun 2'nci aşamasında yeni taktik ve güçlü bir plan var. DEAŞ militanlarına hiç tahmin etmedikleri bir saatte saldırı gerçekleştirip, birkaç mahallede kontrol sağlandı." ifadelerini kullandı.

Irak güvenlik güçlerinin bu aşamada kaydedilen ilerlemeler sayesinde Dicle nehrine çok yaklaştığını dile getiren Şigati, "Amacımız Musul'un doğu bölgesini en kısa zamanda kontrol altına alıp, DEAŞ'tan temizlemektir." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT