1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Iraklı çocuk Almanya'dan gelen ilikle hayata tutundu
Iraklı çocuk Almanya'dan gelen ilikle hayata tutundu

Iraklı çocuk Almanya'dan gelen ilikle hayata tutundu

Irak'tan ailesiyle beraber DAEŞ'ten kaçarak Türkiye'ye sığınan ve 2 yıldır lösemi tedavisi gören 11 yaşındaki Ruqayah Hayder, Almanya'dan getirilen ilikle yaşama bağlandı.

A+A-

Irak'tan ailesiyle beraber DAEŞ'ten kaçarak Türkiye'ye yerleşen ve 2 yıldır lösemi tedavisi gören 11 yaşındaki Ruqayah Hayder, Almanya'dan getirilen ilikle hayata tutundu.

Irak'ta lösemi hastalığına yakalanan Ruqayah Hayder, bir süre tedavi gördükten sonra DAEŞ baskısı nedeniyle ailesiyle birlikte tedavisini yarım bırakarak Türkiye'ye yerleşti.

Türkiye'de tedavisine devam edilen Hayder'in, iyileşme sürecine girmesine rağmen bir süre sonra hastalığı yeniden nüks etti. Acil ilik nakli olması gereken Hayder'e Almanya'dan ilik bulundu. Özel bir uçakla Samsun'a getirilen ilik, Hayder'e nakledildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kemiği İliği Nakli Koordinatörü Prof. Dr. Canan Albayrak, AA muhabirine, Hayder'in hastalığına Irak'ta yakalandığını ve bir süre orada tedavi gördüğünü söyledi. 

Uygun ilik Almanya'dan bulundu

Prof. Dr. Aybayrak, "Masrafların bir kısmını devletimiz bir kısmını da aile karşıladı. İlik naklini çocuğumuza gerçekleştirdik. Şimdi Hayder'in vücudunun iliği kabul etmesini bekliyoruz. Kendisi Iraklı, iliği Almanya'dan geldi. Sonucunu heyecanla bekliyoruz, umarım önümüzdeki günlerde hastalığı tamamen atlatmış olur." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT