1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak'ta Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı
Irak'ta Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı

Irak'ta Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı

Irak'ta DAEŞ'in Ramadi kentinin doğusundaki son kalesi olarak bilinen Cezire el-Halidiye'nin kurtarılması için operasyon başladı.

A+A-

 Irak'ta Enbar Operasyonlar Komutanı Tümgeneral İsmail el-Mihlavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Güvenlik güçleri, DAEŞ'in Ramadi'nin doğusundaki son kalesi Cezire el-Halidiye'yi kurtarmak için geniş çaplı askeri operasyona başladı. Operasyona, orduya ve uluslararası koalisyona ait uçaklar ile silahlı aşiret milisleri de katıldı." dedi. 

Mihlavi operasyona dair şunları ifade etti:

"Operasyon, otoyol üzerinde kalan El-Buzayan, El-Buşehab ve El-Bubali bölgesi olmak üzere 3 koldan başladı. Güçler, Cezire el-Halidiye'nin köylerinin bulunduğu Fırat Nehri'ne doğru ilerledi. Karayolu üzerindeki Cezire el-Halidiye, geniş tarım alanlarının bulunduğu köylerden oluşuyor. DAEŞ, bu bölgeleri, saklanma, toplanma ve silah depolama merkezleri olarak kullanıyor. Ayrıca örgüt buradan sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan terör eylemleri için hareket noktası olarak istifade ediyor."

Irak güvenlik güçleri, geçen yıl sonunda Ramadi'nin merkezini terör örgütü DAEŞ'ten kurtarmış, merkezin çevresindeki bazı bölgelerin kurtarılması için de operasyonlarını artırmıştı.

HABERE YORUM KAT