1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak'ta DEAŞ'tan kaçışlar sürüyor
Irak'ta DEAŞ'tan kaçışlar sürüyor

Irak'ta DEAŞ'tan kaçışlar sürüyor

Irak'ın Kerkük kentine bağlı iki buçuk yıldır terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Riyad ve Reşad nahiyelerinden sivillerin kaçışı sürüyor.

A+A-

Irak'ın Kerkük kentine bağlı iki buçuk yıldır terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Riyad ve Reşad nahiyelerinden sivillerin kaçışı sürüyor.

DEAŞ'ın bulunduğu söz konusu bölgelerde hayat şartlarının giderek ağırlaştığını söyleyen Riyad sakini Heniye Sahip, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Memlekette yiyecek ve içecek kalmadı. Gece saatlerinde köyler arasından geçerek yola çıktık. Kerkük'e yaklaştığımızda DEAŞ militanları bizi takip etmeye başladı. Onları aşıp buraya kadar geldiğimize hala inanmıyoruz." dedi.

Reşad'tan kaçarak Kerkük'e sığınanlar arasında bulunan Sümeyye Galip de DEAŞ militanlarının kontrolünde korku içinde yaşadıklarını belirterek, "Korku ve endişe içinde yaşamak çok zor. DEAŞ militanları, Kerkük'e kaçanların evlerine girip her şeyi tahrip ediyor ve evleri yakıyorlar. Gençleri zorla topluyor örgütlerine katıp silahlandırıyorlar. Ölümü göze alarak kaçtık." diye konuştu.

Kerkük'ün güneyindeki Peşmerge gücü 1. Piyade Komutanı Goran Mecit ise DEAŞ militanlarından kaçanların sayısının her geçen gün arttığını ifade ederek, "Bugün bir grup sivil insan daha bize sığındı. Kaçanların çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Erkekler de var ama her halde bölgeden çıkmakta zorlanıyorlar, bu yüzden de daha çok ailelerinin kaçmalarına yardımcı oluyorlar." ifadesini kullandı. 

HABERE YORUM KAT