1. YAZARLAR

  2. Said Bulut

  3. İRAN LOBİSİ VE İLİŞKİLERİ
Said Bulut

Said Bulut

Yazarın Tüm Yazıları >

İRAN LOBİSİ VE İLİŞKİLERİ

A+A-

İran Lobisi Ve Doğu Perinçek İlişkisi: Kökü Komünist olan , geçmişte sol oluşumlarla  alakası olan , hatta PKK’yı geçmişte seven, Apo’yu PKK kampında ziyaret edip gül veren , Ergenekon davasından tutuklanıp, bir süre yattıktan sonra serbest bırakılan Doğu Perinçek, serbest kaldıktan sonra, söylemleri çok değişti. Mahir Esed kardeşimle, Beşar Esed kardeşimle ve İranlı kardeşlerimle Suriye’deki zaferden sonra Sultanahmet  Camisinde namaz kılacağım dedi. Bununla yetinmeyip İran’ı tamamen destekledi. İran’ın Suriye’de yaptıklarına destek çıkan Doğu Perinçek, ayrıca Rusya’yı da destekliyor. Emperyalistin alası olan Esed için, Esed Emperyalizme karşı savaşıyor, diyebiliyor. Doğu Perinçek’in söylemleri nasıl bu kadar değişebildi? Ne oldu da bu kadar değişti söylemleri? Doğu Perinçek ayrıca Esedi ziyaret etti. Doğu Perinçek Ahmedinecatla da görüştü. Doğu Perinçek anlayacağınız  İran güdümünde bir politikaya girdi. Bu nasıl bir hızlı dönüşüm anlayamıyorum. Geçmişte İran’a etmedikleri lafı bırakmayanlar, Türkiye’de ki Müslümanları ve Milli Görüş partilerini İran’ı bahane ederek ezen bu kişiler ve Perinçek  nasıl oldu da İran sevdalısı oldu. Konu Müslümanların ölümü ve zararı olunca her türlü işbirliği yapılabiliyormuş. Doğu Perinçek’in Aydınlık gazetesinde ve her türlü konuşmasında İran güdümlü açıklamalar ve haberler içeriyor. İran Lobisiyle ilişki kuran Doğu Perinçek ne oldu da değişti?

İran Lobisi Ve Saadet Partisi İlişkisi:  Rahmetli Erbakan  hoca  kendi döneminde  İslam  Dünyasının  ülkelerindeki  İslamcı   hareketlerle  yakın  ilişki  içerisindeydi. Mazlumlara  ve  Müslümanlara  sahip  çıkma  derdindeydi. Hoca  Suriye’de  de  Müslüman  Kardeşler  örgütüyle  ilişki  içerisindeydi. Hoca  Esed  deccalinin  her  zaman  gitmesini  istemiştir.

Şimdi   Saadet  Partisi   bütün  Milli  Görüş   kökünden  gelen  gelenekleri   yok  sayan   bir  politika  yürütüyor.2012’de Mustafa  Kamalak  Esed’i   ziyarete   gitti.Anlamadığım   iç  savaş   başlamadan  önce   gidip  uyarsan  anlarımda,  üzerinden  tam  bir   yıl   geçip   on  binlerce  insan  öldükten  sonra   ziyaret  edersen    bu  çok  çirkin  olur. Kamuoyunda  bu  ziyaret  Esed’i  desteklediği  havası  oluşturdu  .Saadet  bunu  yaptı. Bir de Asıltürk çıkmış İran'ı, Lübnan'ı ve Irak'ı ziyaret ettim, oradaki Şii liderler ve Hamaneyin yaptıkları İslam'a uygundur diyor. Ey Asıltürk vicdanını kaça sattın? Ey Asıltürk bizler Milli Görüş davasının peşinden giden tüm Türkiye'de ki Müslümanlar olarak sana şunu soruyoruz; davayı kaça sattın? Esed’e destek veren İran ve liderleri İslam'a uygun ha.. 500 bin Müslüman’ın katili Esed’in destekçileri İslam'a uygun ha.. PKK'ya destek veren İran ve liderleri İslam'a uygun ha..  Birde Saadet partisinin yöneticilerinin İran’ı hep övmesi. Ayrıca Saadet partisinin Esede destek konferansına katılmak için partinin başındaki Kamalak’ın İran’a gitmesi. Yani Kamalak Esedi destekliyor. Ayrıca Saadet partili yöneticilerin sık sık İran ziyaretleri.   Saadet  muhalifleri  terörist   ve  Amerika  maşası  olarak  görüyor,  tek  bir  soru  soracağım:Eğer  Amerika  ve  Avrupa  adam  akıllı  muhalifleri  destekleseydi   Esed  düşmez  miydi? Hani  Amerika  ve  Avrupa  maşasıydı  muhalifler? Bunu söyleyen bir İran birde Saadet partisi. Tesadüfe bak! Suriye’de 500 bin insanı öldüren Esed rejimini destekleyen İran, Irak’ta Amerika işgalini mücahitlerin yerlerini ifşa ederek destekleyen ve sonra 2006 yılından itibaren bizzat bu işgalin içine giren İran, Irak’ta yüz binlerce öldürdüğü Müslüman, Lübnan’da Sünnileri dışlamak adına Hizbuldeccali destekleyen İran, Yemen’de darbe yapan Husilerin hamisi İran, Ortadoğu’da hep fitne çıkarmaya çalışan İran, ama Kamalak’a göre Ortadoğu’da bir İran Emperyalizmi yok.Ahmedinecat’ı Türkiye’de severek ağırlamaları. Saadet partisinin Erbakan hoca yerine Humeyni posterleri asması. Hep bir İran’ı kollama çabası. Kamalak’ın sık sık İranlı ve Şii yetkililerle görüşmesi.  Erdoğan’ın kendi ülkesinin menfaati için Amerika, NATO ve Rusya ile ilişkilerini, Saadet partisi Erdoğan ve AK partiye dış güçlerin maşası, Emperyalistlerin adamı ve hatta ileriye giderek Siyonist uşağı diyen Saadet partisinin lideri İran’ın nükleer anlaşma yaptığı için İran’ı tebrik ediyor. İran’a karşı bu kayıtsız, şartsız, eleştirisiz biat nasıl oldu? Kimle ne konuşuldu? Tamamen milli bir kimlikten çıkan Saadet partisi Türkiye’ye karşı, İran’ın safında yer alıyor. İran Lobisi ve Saadet partisi ilişkisi acı bir şekilde ortada.
 

İran Lobisi Ve HDP İlişkisi: Selahattin Demirtaş 7 haziran seçimlerinden önce Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz'ü ziyaret ederek seçimlerde destek istedi. 7 haziran seçimlerinde Caferiler'de HDP'ye güçlü bir destek verdi. Ayrıca Selahattin Demirtaş Lübnan Hizbuldeccalinin kanalı olan El Meyadin televizyonuna açıklamalar yaparak İran ve Hizbuldeccali övdü. Son olarak Selahattin Demirtaş 21 ekim gününde Ehlader'i ziyaret etti. Tekrar Caferilerden oy almak amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdi. Hatta bu ziyaret Caferilerin içinde bile büyük tartışma yarattı. İran'ın PKK'yı geçmişten beri desteklediğini söylemeye gerek yok. İran  içişleri bakanı Kandile bayrak bile astı. Cici çocuk nerede bir lobi varsa orada bir ilişkisi bulunmaktadır. Herkesle her türlü ilişkiye giren adam! !!!!!

 

İran Lobisi Ve Bazı Gazetelerin  İlişkisi: Aydınlık, Cumhuriyet, Sözcü, Yeni Mesaj ve Merkez medya. Tüm bu gazeteler Esed rejimine apaçık destek veriyor. Bu esed rejimine apaçık destek vermelerinin İran Lobisinin etkisinin dışında olması mümkün değildir.

 

İran Lobisi Ve   Bazı Kişilerle İlişkisi: Abdullatif Şener AK partideyken, asıl hedefi partinin başına geçmekti.. AK parti kapatılmadığı için, partiden ayrıldı. Kapatılsaydı yeni oluşumun başına geçmeye çalışacaktı. Bir parti kurdu olmadı. En son öyle bir hal aldı ki gitti Esed’i ziyaret etti. Ahmedinecatla görüştü. Alparslan Kuytul, bir açıklamasında muhalifler silah bıraksın diyor. İran güdümündeki bazı söylemleri. Mustafa İslamoğlu, Esed gitsin Suriye’yi İran’a verelim diyen bu kişi inanç olarak ta İran’a yakın söylemleri bulunuyor. Mustafa İslamoğlu’nun İran’ı öven söylemleri. Nureddin Şirin, her türlü İran’ı öven söylemleri ve Suriye’de 500 bin Müslüman’ı öldüren Esed rejimine destek veren Hizbuldeccal için’ Hizbullah namusumuzdur’ demesi. Mazlumder yönetim kurulu üyesi Üzeyr Yiğit, bu adam İran politikalarına öven açıklamalarıyla biliniyor. Mazlumder içerisinde büyük tartışmalara sebep oldu. Bu adamın Mazlumderi, İran dere çevirdiğini söyleyen Adem Çevik, bu stk’nın amacından saptığını ifade etmişti. Mazlumder genel sekreteri Recep Karagöz’de Üzeyr Yiğit gibi İran’la alakalı söylemleri bulunmaktadır. Kenan Çamurcu. Bu adam fanatik İrancı olup, Türkiye Cumhuriyeti devleti aleyhine demediği iftirayı ve lafı bırakmamış birisidir. Ayrıca bu kişi PKK’yı savunan açıklamaları da bulunmaktadır. Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz. Her şeyiyle İran’ın söylemlerini yansıttığı belli. Alptekin Dursunoğlu. Kenan Çamurcu gibi gazeteci yazar olup, İran politikalarını yansıtan bir gazeteci görünümünü veriyor. Bu da tam İran aşığı!   Oğuzhan Asıltürk. Tam bir İran sevdalısı. İran’ı öven her  türlü açıklamaları.

 

İran Lobisi Ve Televizyon Kanallarının İlişkisi: Meltem TV, Mesaj TV, Kadırga TV, Köy TV, Sıhhat TV, Ajans 99( Kanal 99) bu saydığım kanallar Haydar Baş’a ait. Soracağım soru şu: Bir profesör bu kadar kanalı hangi maliyetle açmış? Bu kadar televizyonları olan birisi ciddi yerlerden destek almıyor mudur? Bu kanalların yayın politikası İran’ın politikalarına uygun. Haydar Baş, bu kadar kanalları ve gazeteyi kendi emeğimle açtım, diyemez herhalde. Halk sayesinde oluyor da demesin çünkü Türkiye’de bir tabanın yok. Kudüs TV. Genel yayın yönetmeni Nureddin Şirin. Bu kanal açık bir şekilde İran’a, Lübnan Hizbullah’ına, Şii milislere açıktan destek veriyor. Programlarında hep İran övülürken, Türkiye tabiri caizse yerin dibine konuluyor. Zaten bu kanal, Lübnan Hizbullah’ının resmi kanalı olan El Menar TV’nin Türkiye kolu. Türkiye temsilcisi de Hasan Tahravi.ON4 TV. Bu kanalda İran propagandası yapar. Ulusal TV. Doğu Perinçek’in sahibi olduğu kanal. İran’ın politikaları bu kanalda da destek görür. Tüm bu saydığım kanallar İran Lobisi tarafından yönlendiriliyor.

 

İran Lobisi Ve Haber Siteleri İlişkisi: İsra haber, Velfecr, Yakındoğu haber, Rast haber, tahahaber, medyaşafak, İslami Davet, ABNA. 

 

İran Lobisi Ve STK İlişkisi: Mazlumder, Caferider, Ehlader, Ehdav. Ayrıca Mazlumder’in içinde İran gizli servisi Savama ile çalışan kişilerde bulunmaktadır.

 

İran Lobisi Ve Doğan Medyası İlişkisi: Doğan Medya’nın İran lobisi

Vatansever olduğunu iddia eden Aydın Doğan’ın amiral gemisi Hürriyet, dijital gazetesinin birinci manşetinden anonsladığı haberinde Obama ile Zarif’in tokalaşmasını dünyada günün en önemli haberiymiş gibi sundu. Ama işin aslı öyle değildi.

Doğan Medya Reuters haber Ajansı’na dayandırdığı haberinde Obama ile İran Dışişleri Bakanı Zarif’in Birleşmiş Milletler toplantısında el sıkışmasını “tarihi bir olay” olarak yansıttı.

 

Birincisi Reuters bu “el sıkışmayı”  Doğan Medya’nın algılatmak istediği gibi önemli bir haber olarak vermiyor. Haberi “Günün önemli dünya haberleri” seçkisine bile koymaya gerek görmeyen Reuters, Doğan Medya’nın iddia ettiği gibi bu el sıkışma için “tarihi” sıfatını ise hiçbir şekilde kullanmıyor. Üstelik bu el sıkışmanın bir tesadüf eseri olduğu da Hürrriyet’in internet sitesi tarafından belirtilmek zorunda kalınmış.

 

Doğan Medya’nın İran propagandası yapan yayınları yeni değil. “Bilmediğiniz İran” yazı dizisi yayınlayarak, “Yalnız ve güzel İran dünyaya açılıyor” başlıkları atarak, birbirinden modern başı açık kadınların fotoğraflarını kullanarak, “Beethoven Tahran’da” gibi başlıklarla İran’ın kültürde de ne kadar batılı olduğu algısını aratmaya çalışarak her fırsatta İran propagandası yapan Aydın Doğan medyası, şimdi de alenen ve abartarak İran lobiciliğine soyunmuş durumda.

 

28 Şubatta Müslümanların ensesinde “Gericiler İran’a” tehditleriyle boza pişiren Doğan Medya’nın kendisi artık İran savunuculuğunda başı çekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT