1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İran'dan tepki çeken 'Türkiye' yasağı
İran'dan tepki çeken 'Türkiye' yasağı

İran'dan tepki çeken 'Türkiye' yasağı

İran Spor Bakanlığı, spor federasyonlarından Türkiye'ye spor takımı ve sporcu göndermemelerini istedi.

A+A-

Önceki günlerde İran Ligi'nde oynanan Traktörsazi-Sepahan maçında Türkiye lehine tezahüratlarda bulunulmuş ve İran devlet televizyonu bu maçın yayınını kesmişti. İran'dan bu olayın ardından tepki çeken bir açıklama daha geldi. O açıklamaya göre İran Spor Bakanlığı, spor federasyonlarından Türkiye'ye spor takımı ve sporcu göndermemelerini istedi.


İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nden resmi haber ajansı İRNA'ya yapılan açıklamada, yasak kararının "Türkiye'deki mevcut durum ve güvenlik gerekçeyi" alındığı kaydedildi. Dün de İran Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına zaruri olmadığı takdirde Türkiye'ye seyahat etmeme tavsiyesinde bulunmuştu.

Tahran yönetimi ayrıca Türkiye'deki başkonsolosluklarını Salı günü kapatırken, temsilciliklerini bugün de kapalı tutacağını açıkladı.

Türkiye ve Halep tezahüratlarını sansürlemişlerdi

Hatırlanacağı üzere İran'ın Ahvaz kentinde düzenlenen bir futbol müsabakası sırasında taraftarlar, Halep'teki katliamları protesto ederek, Beşşar Esed aleyhinde sloganlar atmıştı. Tebriz'deki bir diğer maçta ise Türkiye lehine tezahürat üzerine İran devlet televizyonu yayını keserek karşılaşmalara sansür uygulamıştı.

HABERE YORUM KAT