1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş dünyası 2017'den umutlu
İş dünyası 2017'den umutlu

İş dünyası 2017'den umutlu

Ekonomik ve siyasi anlamda küresel ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra FETÖ'nün darbe girişiminin de Türkiye'nin makro ekonomik dengelerini olumsuz etkilemesiyle zor bir yılı geride bırakan Türk iş dünyası, 2017'ye umutla bakıyor.

A+A-

Ekonomik ve siyasi anlamda küresel ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin de Türkiye'nin makro ekonomik dengelerini olumsuz etkilemesiyle zor bir yılı geride bırakan Türk iş dünyası, 2017'ye umutla bakıyor. 

Gelecek yıla ilişkin beklentilerini AA muhabiri ile paylaşan iş dünyası örgütlerinin temsilcileri, küresel ekonomideki gelişmelerin şekil vereceği 2017'de, Türkiye'nin de yer aldığı bölgedeki jeopolitik belirsizliklerin azalmasının ülke ekonomisini olumlu etkileyeceği, alınan tedbirlerin etkisiyle ekonomideki daralmanın geride kalacağı, üretim, yatırımlar ve ihracatın hız kazanacağı görüşünü taşıyor. 

"Ekonomimiz yeniden ivmelenecek"

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, yaptığı değerlendirmede, "Ekonomi yönetimince alınan ek tedbirler neticesinde önümüzdeki çeyrekten itibaren ekonomimiz yeniden ivmelenecek ve OVP kapsamında hedeflenen 3,2 puanlık büyüme hedefi yakalanacak." dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca da, "2017 yılı hem sorunları hem de tuzakları aşma yılı olacak diye ümitliyiz." ifadelerini kullandı.

Koca, şunları kaydetti:

"2016 yılının son yarısındaki ekonomik performansın, 2017'nin ilk yarısında tamamen tersine dönecek şekilde yeniden büyüme trendli bir hale geleceğini değerlendiriyoruz. 2017, bizler için ümit yılı, daha büyük bir atılım yapma yılı olacaktır."

"Reformlar, 2017 ekonomimizin görünümünü etkileyecek"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu ise "Türkiye’nin 2017 yılına girerken atması gereken stratejik adımların başında, büyümenin kalitesini iyileştirmek geliyor. Orta Vadeli Programda vadedilen yüksek teknolojili sanayi üretimini desteklemek ve harekete geçirmek orta vadede büyüme hızının tekrar artışa geçmesini sağlayabilecektir. 2016 yılında hızı yavaşlayan hatta duran yapısal ve ekonomik reformlara hız verilmesi, 2017 yılında ekonomimizin görünümünü de etkileyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

"Yeni bir büyüme atağı başlatabiliriz"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar da "2017'de yürürlüğe girecek istihdamdan, üretime, ihracattan, finansmana kolay ulaşıma kadar alınan diğer tüm tedbirlerle birlikte yeni bir büyüme atağı başlatabiliriz." dedi.

"2016 Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesi verdiği yıl olmuştur"

BİRKONFED İş Dünyası Konfederasyonu Genel Başkanı Osman Ünsal, değerlendirmesinde 2016 yılında Türkiye'nin çok sayıda olayla karşı karşıya kaldığını, terör örgütlerinin hain girişimleri sonucu çok sayıda şehit verdiğini anımsatarak, "2016 Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesi verdiği yıl olmuştur. " ifadelerini kullanarak,  "2017, Türkiye'nin milli zaferi ve kalkınma yılı olacaktır. Bunu başarmak için de milletimizin imkanlarını seferber edeceğine, devletinin her konuda arkasında duracağına inancımız tam." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT