1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "İşitme engeli"ne piyanoyla meydan okuyor
"İşitme engeli"ne piyanoyla meydan okuyor

"İşitme engeli"ne piyanoyla meydan okuyor

İzmir'de doğuştan işitme engelli 16 yaşındaki Ceyda Selvi, biyonik kulak sayesinde duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneği ile engelini aşıyor- İşitme engelli Ceyda Selvi:- "Bu duruma çoğu zaman şaşırıyorlar. İşitme engeli ve müzik ters onlar için. Bu d

A+A-

İZMİR (AA) - MERİÇ ÜRER - İzmir'de doğuştan işitme engeli bulunan ve biyonik kulak kullanan 16 yaşındaki Ceyda Selvi, duyduğu sesleri notaya dökebilme kabiliyetine sahip olmak anlamına gelen "kusursuz kulağı" ve piyano yeteneği ile işitme engellilere umut oluyor.

İzmir'de 3 aylıkken ailesinin yüksek seslere tepki vermemesi nedeniyle doktora götürdüğü Ceyda, 2 kulağının da duymadığının tespit edilmesi üzerine 2,5 yaşında ameliyat oldu.

Ameliyattan sonra biyonik kulak kullanmaya başlayan ve ailesinin engeliyle mücadele etmesi için aldığı sesli oyuncaklar arasında bulunan org ile daha fazla vakit geçiren Ceyda, müziğe ilgisinin keşfedilmesiyle piyano kursuna yazdırıldı.

Piyano kursunda hocalarının "kusursuz kulak" olduğunu belirlemesiyle Ceyda'nın hayatında büyük değişiklik oldu. Biyonik kulak sayesinde duyduğu sesleri notaya dökebilen Ceyda, 2015 ve 2017'de Polonya'da düzenlenen işitme engelli çocukların yer aldığı festivallerde piyano çaldı, ödüller aldı.

Ceyda Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellerin sanata mani olmaması gerektiğini vurgulayarak, "Herhangi bir sesi notaya çevirebiliyorum. Çoğu zaman bu duruma şaşırıyorlar. İşitme engeli ve müzik ters onlar için. Bu düşünce yıkılabilir. İşitme engeli olup piyano çalabilen arkadaşlarım var, ben varım. Benim için engel olmadı. Diğerleri için de olmasın." dedi.

Anne Zeynep Selvi ise güçlü bir eğitim ve erken teşhisle işitme engelli çocukların normal yaşıtlarını yakalayabildiğini anlattı.

- "Piyanoya başlattığı çok kişi oldu"

Kızının televizyonda bir dizi müziğinin çalınmasıyla hemen piyanonun başına gittiğini ve o müziği çalmaya başladığını dile getiren Selvi, şöyle konuştu:

"Hocalarına söyleyince denemeler yaptılar. Çocuk hangi notaya basılırsa çıkartabiliyor 'absolut kulak' dedikleri olaymış. Hem işitme engeli hem absolut kulak olması herkesi şaşırtıyordu. Bilim sanat merkezinde müzik dalına seçildi bu yüzden. Piyanoya devam etti.

Müzik dinleme ve anlama açısından çok faydalı oldu. Biyonik kulaklı çocuklar dinlemedikten sonra anlamlandıramıyorlar. Önce dinlemeyi öğrenmeleri gerekiyor. Müzik ve piyano bu açıdan çok faydalı oldu Ceyda'ya. Ceyda çok örnek oldu. Bize ulaşan ailelere Ceyda'yı anlattık hep. Umut oldu onlara. Ameliyata karar veremeyenler karar verdi. Piyanoya başlattığı kişi çok oldu. Müzik, Ceyda'nın hayatından hiç çıkmayacak. Canı sıkkın olduğunda, sevinçli olduğunda piyanosunun başına geçiyor."

Baba Yaşar Selvi de kızının piyanoyla ilgilenmeye başlayıp duyduğu sesleri notaya dökebilmesinin ardından ailecek çok mutlu olduklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT