1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İskoçya'da bağımsızlık referandumu için nabız yoklanacak
İskoçya'da bağımsızlık referandumu için nabız yoklanacak

İskoçya'da bağımsızlık referandumu için nabız yoklanacak

SNP lideri Sturgeon, Birleşik Krallık'ın Brexit kararı ile İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumu konularında halkın ne düşündüğünün tespit edilmesi amacıyla, yeni bir kampanya başlattıklarını duyurdu.

A+A-

İskoçya bölgesel yönetiminin Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisinin (SNP) lideriNicola Sturgeon, daha önce yaptığı açıklamalarda birçok kez, İskoçya'nın AB üyesi olarak kalmak istediğini, Birleşik Krallık genelinde ayrılık kararı çıkarsa bunun İskoçya'da ikinci bir bağımsızlık referandumunu tetikleyebileceği uyarısında bulunmuştu. Nicola Sturgeon, bugün İskoçya'nın Stirling kentinde yaptığı konuşmada, Brexit'in ardından düzenlenen her bir kamuoyu yoklamasında, İskoçya'nın bağımsızlığına yönelik verilen desteğin dikkati çektiğini belirtti.

İskoçya'nın kaderini kendi belirlemesi gerektiğini söyleyen Sturgeon, "Eğer, bağımsızlığın çıkarlarımızı korumak için en iyi yol olacağı, bunun bizim için en iyisi olacağı açıkça ortaya çıkarsa, bağımsızlığa yönelik desteğin çok daha yüksek olacağını tahmin ediyorum." dedi.

Yeni bir bağımsızlık referandumu hakkında konuşmaya başlamadan önce halkın talep ve endişelerinin dinlenmesi gerektiğini dile getiren Sturgeon, "O nedenle bugün, yeni kampanyamızın ilk aşaması olarak, partimizin tarihindeki en büyük dinleme uygulamasını başlatıyoruz. Uygulama, bugünden itibaren St. Andrew's Günü'ne (30 Kasım) kadar devam edecek. İnsanların, Avrupa, Brexit ve bağımsızlıkla ilgili neler düşündüğünü detaylıca anlamak istiyoruz. İnsanların endişelerini, cevap almak istedikleri sorularını bilmek istiyoruz. Eğer yapabilirsek, ileriye dönük yolda bir fikir birliği inşa etmek istiyoruz." diye konuştu.

Yeni kampanya kapsamında, İskoçya genelinde evlerin kapılarının çalınarak, Brexit ve bağımsızlıkla ilgili bilgilendirme broşürleri dağıtılacağını aktaran Sturgeon, "30 Kasım'a kadar İskoçya genelinde en az 2 milyon kişiyle konuşmayı planlıyoruz. Edineceğimiz bilgi zenginliği ve olayın iç yüzünü anlama, kampanyamızın bir sonraki aşamasını canlandıracak." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT