1. YAZARLAR

  2. Said Bulut

  3. İslam Ordusunun Suriye’ye müdahalesine doğru-2
Said Bulut

Said Bulut

Yazarın Tüm Yazıları >

İslam Ordusunun Suriye’ye müdahalesine doğru-2

A+A-

Türkiye’nin uçaksavar füzelerini muhaliflere vermek istediği ama Amerika tarafından engellendiği de biliniyor. Amerika’nın Esedin gideceğini  Türkiye’ye  taahhüt ettiğinden dolayı Türkiye’nin vazgeçtiği acı bir gerçek. Bu kocaman bir öngörüsüzlüktür. 2013 yılının ağustos ayından itibaren muhalifler Suriye’de Hizbulhaşhaş, İran Devrim Muhafızları, DEAŞ’ten dolayı çok büyük bir gerileme yaşadı. 2013 yılındaki Suriye’deki  denklem dümdüz bir denklemdi. Şimdiki denklem çok karışık bir hal aldı. İşin içine İran fiili olarak girdi, Rusya fiili olarak girdi ve PYD terör örgütü Suriye’nin kuzeyinde bir terör devleti kurmak istiyor. Türkiye’ye çok büyük bir tehdit altında bırakıyor.  PYD terör örgütü hem Rusya, hem Amerika, hem İran ve Avrupa’nın güçlü askeri ve siyasi desteğini alarak terör faaliyetlerini  yürütüyor. Amerika’nın devlet belgelerinde PYD’nin PKK’nın Suriye kolu olduğu ve terör örgütü olması açık bir şekilde ortadayken bile PYD’nin terör örgütü olmadığında ısrarcı davranıyor. Hem de Amerika’nın PYD’ye verdiği silahların PKK’ya ulaştırılıp Cizre, Sur, İdil ve diğer ilçelerde Mehmetçiğe karşı kullanıldığı ortadayken  zerre geri adım atmaması aslında Ortadoğu’da ve Türkiye’de Yeni Türkiye’ye açılan büyük savaşı gösteriyor. Türkiye’nin uluslar arası ve siyasi olarak Suriye’de bir çözümün olamayacağını ve PKK devletinin Suriye’de kurulmasının finallerini yaşarken, Türkiye’nin Ortadoğu ile bağının kopması, artık Türkiye’yi başka çareleri aramaya itti.

 

Tam burada Türkiye Suudi Arabistan’la, Katar’la artık bir askeri çözümü konuşmaya başladılar. Suudi Arabistan’da Kral Abdullah’ın ölümünden sonra büyük bir dönüşüm yaşandı. İngiliz kraliyetine yakın, Amerikan’a yakın, Müslüman Kardeşler düşmanı  olan hanedan ve istihbarat görevlileri  tasfiye edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık Suudi Arabistan’a ziyaretleri  sadece  ibadet amaçlı olmadığı açıktı. Bu dönüşümü gerçekleştirdikten sonra İslam Birliğini, İslam Ordusunu kurmak için çalışmalara başladılar. Bu çalışmaların sonucunda İslam Ordusu aralık ayında kuruldu. İçinde 40 ülkeyi barındıran İslam Ordusu tüm terörist örgütlere karşı mücadele edeceklerini açıkladı. Bunun adına ilk önce Suriye’de DEAŞ’a karşı müdahale edeceklerini duyurdular. Bununla alakalı bazı haberlere bakmakta yarar var:

 Suudi Arabistan’ın, Suriye’de IŞİD ile mücadele kapsamında, 150 bin asker için eğitim programı hazırladığı iddiası var. CNN Arabic'in haberine göre, büyük kısmı Suudi Arabistan askerinden oluşan kuvvetin içinde, Mısır, Sudan ve Ürdün’den de önemli miktarda asker bulunacak

Haberde, Fas, Türkiye, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve BAE’nin de gerekli eğitimi alıp operasyona katılmak üzere S.Arabistan’a birlik gönderdikleri öne sürüldü. Suudi ve Türk askeri yetkililerin, Türkiye sınırlarından Suriye'ye yönelik yapılacak operasyonlara ortak bir komutanlık tayin ettikleri de haberdeki iddialardan biri.

Asya ülkelerinden Malezya, Endonezya ve Brunei’nin operasyona katılacakları ancak bu üçlü gücün, ayrı bir komutanlığa dahil olacağı, ama ayrıntılarla ilgili henüz bilgi verilmediği de kaydedildi. (DEVAM EDECEK)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT