1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'İspanya, Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görüyor'
'İspanya, Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görüyor'

'İspanya, Türkiye'yi stratejik bir ortak olarak görüyor'

İspanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İspanya'nın Türkiye'yi gerek ikili ilişkiler gerekse NATO üyesi ve AB'ye aday ülke olması açısından stratejik bir ortak olarak gördüğü Dastis tarafından Türk mevkidaşına iletildi." denildi.

A+A-

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı dolayısıyla Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanyol mevkidaşı Alfonso Dastis ile ikili görüşme yaptı.

Çavuşoğlu ile Dastis'in yaptıkları görüşmeyle ilgili bir açıklama yayımlayan İspanya Dışişleri Bakanlığı, "İspanya'nın Türkiye'yi gerek ikili ilişkiler gerekse NATO üyesi ve AB'ye aday ülke olması açısından stratejik bir ortak olarak gördüğü Dastis tarafından Türk mevkidaşına iletildi" ifadesini kullandı.

İspanya Dışişleri Bakanı Dastis'in, Türkiye'de geçtiğimiz 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimini de kınadığı ve Türkiye'nin demokratik kurumlarına tam destek verdiklerini yinelediği kaydedildi. Dastis'in ayrıca Türkiye'nin darbe girişimine verdiği karşılığın "temel özgürlükler, haklar ve hukuk devletinin temellerine saygılı ve orantılı olması gerektiğini vurguladığı" belirtildi.

Açıklamada, her iki bakanın ikili ekonomik ilişkileri de "çok olumlu" olarak değerlendirdikleri, "İspanya'nın Türkiye'nin ekonomik gücüne ve her geçen gün daha da büyüyen yatırım ve ticaret akımına duyduğu güvenin" Dastis tarafından Çavuşoğlu'na iletildiği ifade edildi.

İki Dışişleri Bakanı'nın ayrıca terörizmle mücadelede işbirliğini geliştirme konusunu da ele aldıkları belirtilip, Dastis'in "Terörizmle Mücadele Küresel Formu'nun temel bir üyesi olarak Türkiye'nin oynadığı rolden dolayı Çavuşoğlu'na teşekkür ettiği" bildirildi.

HABERE YORUM KAT