1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı
İsrail 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı

İsrail 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı

İsrail Deniz Kuvvetlerinin, Gazze açıklarında avlanan 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığı bildirildi.

A+A-

İsrail Deniz Kuvvetlerinin, Gazze açıklarında avlanan 2 Filistinli balıkçıyıgözaltına aldığı bildirildi.

Filistinli Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail Deniz Kuvvetlerinin, Gazze Şeridi açıklarında avlanan 2 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığını belirtti.

Ayaş, İsrail güçlerinin, izin verilen 6 deniz mili sınırını aştıkları iddiasıyla balıkçıların teknelerine doğru ateş açtığını ve tekneleri Aşdod Limanına götürdüğünü ifade etti.

Bu yıl 120'den fazla balıkçının gözaltına alındığına dikkati çeken Ayaş, "Balıkçılardan bir kısmı saatler içinde bir kısmı ise birkaç gün sonra serbest bırakıldı. Filistin'deki direniş gruplarına malzeme taşımakla suçlanan 4 balıkçı ise halen gözaltında." dedi.

İsrail'den ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. 

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı saldırıların ardından İsrail ile Filistin'deki direniş grupları arasında 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca, avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti. İsrail yönetimi, 3 Nisan'da Gazzeli balıkçıların avlanma menzilinin 6 milden 9 mile yükseltilmesine izin vermiş ancak bunu haziranda tekrar 6 mile çekmişti. 

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinliler, herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nin 20 mil açığına kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip. Ancak, İsrail yönetimi, Filistinli balıkçıların bu hakkına engel oluyor. 

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası verilerine göre, bölgede yaklaşık 50 bin kişinin geçimi, 4 bin balıkçı tarafından sağlanıyor.

HABERE YORUM KAT