1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 'İstanbul'da 3 bin 487 FETÖ irtibatlı öğretmen ihraç edildi'
'İstanbul'da 3 bin 487 FETÖ irtibatlı öğretmen ihraç edildi'

'İstanbul'da 3 bin 487 FETÖ irtibatlı öğretmen ihraç edildi'

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yelkenci, "3 bin 487 FETÖ irtibatlı öğretmen ihraç edildi. Dolayısıyla burada personel açısından, öğretmen açısından yeni bir sorunla karşılaşmış olduk." dedi.

A+A-

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İstanbul’un büyüklüğünün yanı sıra FETÖ’nün getirdiği spesifik sorunlara rağmen sıkıntısız bir sezon geçirmek için gereken tedbirleri aldıklarını söyledi. 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yelkenci, İstanbul’u öğretmen, öğrenci ve kurum sayısı itibarıyla Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olarak görmek gerektiğini belirterek, "Bunu esprili bir şekilde söyleyecek olursak Avrupa’nın en büyük ülkeleri İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İstanbul diyebiliriz. Bakalım sayılara 2 milyon 761 bin öğrencimiz var. 106 bin öğretmenimiz var. Bunun yanında tam 3 bin 1 devlet okulumuz, 2 bin 730 da özel okulumuz var. Öğrenci nüfusumuz bile birçok ülkenin nüfusundan fazla.” değerlendirmesinde bulundu. 

"FETÖ irtibatlı 3 bin 487 öğretmen ihraç edildi"

KHK’larla (Kanun Hükmünde Kararname) beraber 425 özel öğretim kurumunun kapanmış olduğunu vurgulayan Yelkenci, şu bilgileri verdi: 

“Bunların 168’i özel okul. Fakat beri taraftan 158 tane de özel okul açıldı. Yani FETÖ’ye ait 168 özel okul kapanırken, FETÖ dışında özel ve tüzel müteşebbislere ait 158 okul açıldı. Kapasite geçen yıl ki gibi kalmış oldu. Ama bununla beraber kurumların dışında 3 bin 487 FETÖ irtibatlı, iltisaklı öğretmen ihraç edildi. Dolayısıyla burada personel açısından, öğretmen açısından yeni bir sorunla karşılaşmış olduk.” 

En çok norm açığı olan ilin İstanbul olduğunu belirten Yelkenci, "Türkçesi, öğretmen açığı en çok olan il İstanbul. Güneydoğu’daki illerimiz değil yani. Sosyo-ekonomik nedenlerle öğretmen İstanbul'a gelmek istemiyor.” dedi. 

Bunların üst üste konulduğunda ihraç edilen personel ile beraber öğretmen açığının da ortada olduğuna işaret eden Yelkenci, 15 Temmuz süreci ile birlikte bütün bu sorunların, 106 bin öğretmeni, 2 milyon 671 bin öğrencisi olan, 5 bin 731 kurumu barındıran bir yerde normal olduğunu kaydetti. 

HABERE YORUM KAT